Melez çayında bazı kirlilik parametrelerinin saptanması ve nitrit, nitrat bakterileri ile sülfür oksitleyen bakterilerin izolasyonu
  1. Tez No: 24276
  2. Yazar: GÜVEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT DİZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
73 6. ÖZET Çalışmamızda, îzmir iç körfezine dökülen derelerden biri olan ve çeşitli kaynaklı kirleticileri taşıyan ve bu yüzden îzmir körfezinin kirlenmesinde büyük rol oynayan Kelez çayı 1991 yılı ilk altı ay boyunca her ay periyodik olarak incelenmiştir. Bu kirletici kaynaklar özellikle evsel ve endüstriyel kaynaklıdır. Endüstriyel kaynaklı olarak özellikle deri ve tekstil endüstrisi ile şarap-ispirto fabrikası atıkları rol oynar. Kelez çayının incelenmesinde belirli istasyonlardan alınan örneklerde çoğu kirliliği belirten parametreler ölçülmüştür. Bu parametreler; Biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOIc)t çözünmüş oksijen, sülfit, pH, askıda katı madde miktarı, sıcaklık, alkalinite, fekal ve toplam koli- form'dur. Bu parametrelerin standartlarla uygunluğu karşılaştırılmış ve sonuçta bunların büyük çoğunluğu standartların üstünde olduğu sonucuna varılmıştır. örneğin Şirinyer tarihi kemer köprü altında ortalama olarak BOI,- 389 mg/lt f çözünmüş oksijen 3.15 mg/lt f askıdaki katı madde, 2170 mg/lt; toplam koliform 900 x 10^ EKS/100 ml| olarak bulunmuştur. Kemer'de BOI,- 7^3 mg/lt; çözünmüş ok sijen,. 0.0 mg/lt; toplam koliform. 1100 x 10^ EKS/100 mi; askıda katı madde 28S0 mg/lt; Sümerbank önünde, BOI,- 793 mg/lt; çözünmüş oksijen 0.0 mg/lt; toplam koliform 1680 x Hr EKS/100 mlj askıda katı madde 2700 mg/lt olarak bulunmuştur. Bu değerler standartların oldukça üstün dedir. Ayrıca, bu çayda sülfat redükleyici bakteriler, denitrifikasyon ve amonifikayon yapan bakteriler çoklu tüp fermentasyon tekniği ile en muhtemel sayıları saptanmıştır. Bu bakterilerin sayısı Melez. çayının kirliliğinde ne tür74 maddelerin bulunduğunu ve bu kirliliğin boyutlarını bize göstermektedir. Bunlara ilaveten. Melez çayında nitrifikasyonu sağlayan bazı nitrit ve nitrat bakterileri ile Tbiobacillus grubu kükürt oksitleyici bakteri türleri izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
75 7. SUMMARY In our research, Kelez stream containing pollutions from various sources is one the streams flowing into the interior bay of Izmir enacting a great role in pollution of bay of Izmir has been studied. Melez stream was parti cularly studied for every month during first six month of 1991 periodically. These pollutants were industrial and domestic sources. The industrial sources were usually the wastewater of leather, textile, wine and alcohol in dustries. In studying of Kelez stream, various parameters indi cating pollution has been measured in the samples taking from definite stations. These parameters mentioned above were biochemical oxygen demand (B.O.D.), dissolved oxygen, sulfite, suspended solids, temperature, alkalinity, fecal and total coliform. The above parameters were compared with the standards and most of them have been found higher than standards. For example, the average values of parame ters mentioned above for the station of historical belt bridge of Sirinyer have been found BODc 389 mg/lt; dis solved oxygen 3.15 Qg/lt; suspended solids 2170 mg/lt \ total coliform 900 x 10 5 MPK/100 ml; for the station of Kemer as BOD^ 7*3 mg/lt, dissolved oxygen 0.0 mg/lt; suspended solids 2880 mg/lt; total coliform 1100 x 10^ MPN/100 ml and for the station which is front of Sumer- bank as BODc 793 mg/lt; dissolved oxygen 0.0 mg/lt*, sus pended solids 2700 mg/lt; total coliform 1680 x 10* KPN/100 ml. In addition to above work in this stream, most pro bable number of sülfat reducing, denitrificating and ammo nifying bacteria by using the multiple tube fermentation76 technique were determined. îhe number of these bacteria show what kind of pollutants are found and level of pol lution of Kelez stream. On the other hand, some nitrite and nitrate bacteria and the group of Thiobacillus which oxidize sulfur were also isolated in Kelez stream.