Batı ve güney anadolu Bufo viridis (Anura:Bufonidae) populasyonlarının morfolojik ve serolojik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 24277
  2. Yazar: MURAT TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖZETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
32 VI.ÖZET Bu çalışmada, Batı ve Güney Anadolu Bölgelerine ait Bufo vitidis populasyonlanndan toplam 120 (56C? Cf, 64QQ ) örnek üzerinde yapılan morfolojik ve serolojik analizlerden elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilinir. Morfometrik ölçüm ve oranların istatistiki değerlendirmesine göre; Adana bölgesi örneklerinin îzmir'dekilerden total vücut uzunluğu daha fazla, rostrumu daha küt ve kısa, ön ayak 1. parmakları daha kalın ve göz kapaklan arası mesafesi daha dar bulunmuştur. Renk ve desen bakımından, iki bölge populasyonlan arasında bazı benzerlikler görülmüş ise de Adana bölgesi örneklerinde dorsal tarafın genelde sarımsı yeşil renkte görülmesi, zemin rengi ile lekelerin bilhassa erkekte aynı renkte olup deseni görülmez hale getirmesi ve vertebral şeride daha sık rastlanılması ile bunlar İzmir 'dekilerden az da olsa ayrılmaktadırlar. Poliakrilamid disk elektroforez yöntemi ile yapılan seperasyonda, tüm örneklerde serum proteinleri 8 esas fraksiyon yada band grubuna ayrılabildi. Serum proteinlerinin kalitatif karşılaştırmasında, Adana bölgesi örnekleri, hem albümin hem de globülinler bölgesinde ( G3, G4 ve G5 ) İzmir örneklerinden farklı bulundu. Adana bölgesi örneklerinde %55 oranında ve İzmir bölgesindekilerde %29 oranında bir prealbumin fraksiyonu gözlendi. Kantitatif karşılaştırmada da, iki bölge populasyonlan arasında hem albümin hem de albümin/globülin oranında istatistiki açıdan anlamlı fark olduğu anlaşıldı. Batı ve Güney Anadolu bölgesinde yaşayan Bufo viridis33 populasyonları, morfolojik ve biyometrik açıdan birbirine az çok benzer bulunmasına rağmen az da olsa bulunan bazı anlamlı istatistiki farklara ilaveten bazı serolojik farkların da saptanması, güneydeki viridis 'lerin arabicus form'una geçiş olabilecek nitelikte olduğunu düşündürmektedir. VII. SUMMARY In this investigation, morphological and serological studies are conducted on a total of 120 (56Cf d\ 64QQ) specimens from West and South Anatolian Bufo viridis populations. Statistical evaluation of morphometric measurements and ratios show that total body lengths of Adana samples are greater, their rostrums are more obtuse and shorter, their thumbs thicker and their inter orbital distances narrower than those of the Izmir samples. While there are some similarities between the pattern and coloration characteristics of the populations belonging to the two regions, in Adana samples dorsum is generally yellowish green, with almost same colored maculations. So that it is usually impossible to discern the pattern, also the presence of a vertebral stripe is more frequent with respect to the Izmir samples. By polyacrylamide disk electrophoresis, blood serum proteins could be separated in to 8 main fractions or fraction groups in all of the samples. The qualitative comparison of the serum proteins established that the Adana samples are different from the Izmir samples in their albumin and some globulin (G3, G4 and G5) fractions. In 55% of the Adana samples a prealbumin fraction is present, while in Izmir samples the some
Özet (Çeviri)
33 populasyonları, morfolojik ve biyometrik açıdan birbirine az çok benzer bulunmasına rağmen az da olsa bulunan bazı anlamlı istatistiki farklara ilaveten bazı serolojik farkların da saptanması, güneydeki viridis 'lerin arabicus form'una geçiş olabilecek nitelikte olduğunu düşündürmektedir. VII. SUMMARY In this investigation, morphological and serological studies are conducted on a total of 120 (56Cf d\ 64QQ) specimens from West and South Anatolian Bufo viridis populations. Statistical evaluation of morphometric measurements and ratios show that total body lengths of Adana samples are greater, their rostrums are more obtuse and shorter, their thumbs thicker and their inter orbital distances narrower than those of the Izmir samples. While there are some similarities between the pattern and coloration characteristics of the populations belonging to the two regions, in Adana samples dorsum is generally yellowish green, with almost same colored maculations. So that it is usually impossible to discern the pattern, also the presence of a vertebral stripe is more frequent with respect to the Izmir samples. By polyacrylamide disk electrophoresis, blood serum proteins could be separated in to 8 main fractions or fraction groups in all of the samples. The qualitative comparison of the serum proteins established that the Adana samples are different from the Izmir samples in their albumin and some globulin (G3, G4 and G5) fractions. In 55% of the Adana samples a prealbumin fraction is present, while in Izmir samples the some34 ratio is 29%. Quantitative comparison of the blood serums from the two regions also demonstrated statistically significant differences both in albumin fraction and albumin/globulin ratios. While the Bufo viridis populations inhabiting west and south Anatolian regions are more or less similar morphometrically and biometrically, some statistically significant differences exist between them; furthermore the establishment of some serological differences indicate that the B. viridis population from the southern region may be accepted as an intermediate to the arabicus form.