Akçakoca Çayağzı Deresi Cobitis splendens Erk'akan, Atalay-Ekmekçi & Nalbant, 1998 populasyonunun yaşam döngüsü özellikleri
Life-history traits of Cobitis splendens Erk'akan, Atalay-Ekmekçi & Nalbant, 1998 population in Çayağzı Stream (Akçakoca-Düzce, Turkey)
- Tez No: 771476
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE GÜLSÜN KIRANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye, çeşitlilik ve endemizm bakımından oldukça zengin bir tatlısu balık faunasına sahiptir. Ancak bu zenginlik, kirlilik, habitat kaybı, istilacı türler ve aşırı avlanma gibi bazı etkenlerin tehdidi altındadır. Cobitis, Batı Palearktikte dağılım gösteren küçük bentik bir tatlısu balık cinsidir. Cobitis splendens ise Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesinde Melen havzası ve Akçakoca çayına endemik bir türdür. Doğal yayılış alanında habitat kaybı ve kirlilik tehdidi altında olmasına rağmen türün popülasyon yapısı ve yaşam öyküsü ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Dolayısıyla, bu çalışma kapsamında, C. splendens türünün popülasyon parametreleri ve yaşam öyküsü özellikleri, doğal habitatından toplanan bireyler üzerinden incelenmiştir. Bu çalışmada Akçakoca Çayağzı deresinden Mart 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında elektroşoker cihazı yardımıyla 227 adet C. splendens örneği avlanmıştır. Örneklerin boy, ağırlık ve yaş dağılımları, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörü, eşey dağılımları ve oranları incelenmiştir. Bunun yanı sıra, üreme özelliklerinin belirlenmesi için incelenen popülasyonun gonadosomatik indeks, yumurta çapı ve fekondite değerleri hesaplanmıştır. İncelenen örneklerin total boyları 37,35-99,79 mm ve ağırlıkları 0,249 g ile 6,386 g arasında değişmektedir. Türün incelenen popülasyonunda en fazla IV yaşa sahip bireyler tespit edilmişken, 0 yaşındaki bireyler örneklenememiştir. Çalışmada elde edilen tüm örnekleme ait eşey oranı 1:1,05 olarak hesaplanmıştır. GSI ve yumurta çapından elde edilen verilere göre popülasyonun üreme dönemi Nisan- Haziran ayları arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a very rich freshwater fish fauna in terms of diversity and endemism. However, this richness is threatened by some factors such as pollution, habitat loss, invasive species, and overfishing. Cobitis is a small benthic freshwater fish genus distributed in the Western Palearctic. Cobitis splendens is endemic to the Melen and Akçakoca drainages in the Western Black Sea basin. Despite the fact that it is threatened by habitat loss and pollution in its native range, there has been no studies on the population structure and life history of the species. Therefore, within this study, population parameters and the life history characteristics of C. splendens were examined based on individuals collected from its native habitat. In this study, 227 C. splendens individuals were collected from Akçakoca Çayağzı stream between March 2019 and December 2019 using an electrofishing device. The length, weight, age distributions, age-length, age-weight and length-weight relationships, condition factor and sex ratio of specimens were examined. In addition, gonadosomatic index, egg diameter and fecundity of the studied population were estimated to determine reproductive characteristics The total length of the examined specimens ranged between 37.35 and 99.79 mm and their total weight ranged between 0.249 g and 6.386 g. Although the maximum age of individuals in this population is four years, 0-year-old individuals could not be sampled. The sex ratio of the whole sample was calculated as 1:1.05. According to the data obtained from GSI and egg diameter, it was determined that the breeding period of the population is between April and June.