Parkinson hastalığı'nda gece gelişen kan basıncı değişikliklerinin kognitif duruma etkisi
Variability of night blood pressure effects on cognitive state in Parkinson disease
- Tez No: 242781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kognitif tutulum İPH'de hemen hemen her evrede az ya da çok görülen bir durumdur. Kognitif tutulum hafif şiddette olabildiği gibi belirgin de olabilir. İPH'lilerde kognitif tutulum özellikle frontal yürütücü işlevler, görsel-mekansal işlevler ve dikkat işlevleri ile ilişkilidir.Yapılan çalışmalarda, normalde beklenen gece kan basıncı düşüklüğünün olmamasıyla kognitif bozulma arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. İPH'de gece boyu kan basıncı değişikliğinin kognitif duruma yansıması bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, İPH'lilerde gece boyu kan basıncı değişikliklerinin kognitif duruma etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Cognitive involvement is a condition that seen almost in every stage of İPH more or less common and can be mild or severe. Cognitive impairment in İPH is especially associated with frontal executive, attention and visuospatial functions.In recent studies,a positive relationship between absence of expected night time blood pressure dipping and cognitive impairment have identified.The effect of night time blood pressure variability is unknown at cogntive state of İPH. The aim of this study is investigate the effects of night time blood pressure on cognitive state in İPH.