Eritrosit Aferezi gerektiren Orak Hücre Anemili hastalarda T hücre (T-Helper/T-Supresör ve Doğal Öldürücü hücre) düzeyleri
The levels of T cells (T-Helper/T-Suppressor and Natural Killer cells) in patients with Sickle Cell Anemia who undergo Erythrocytapheresis
  1. Tez No: 242803
  2. Yazar: FERDA TEKİNTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hematoloji, Allergy and Immunology, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Orak hücre anemisi (OHA); kronik hemolitik anemi ve küçük damarlarda tıkanmalar sonucunda gelişen akut/kronik doku nekrozu ve organ disfonksiyonu ile karakterize, otozomal resesif geçişli bir hemoglobinopatidir.Orak hücre anemili hastalarda, özellikle çocuklarda, immün fonksiyon bozukluğu ve fonsiyonel aspleni nedeniyle enfeksiyonlara eğilim artmıştır ve ağır enfeksiyonlar vazooklüzif krizler için uygun bir ortam oluşturmaktadır.Eritrosit aferezi, oraklaşmaya bağlı komplikasyonların tedavisinde ve önlenmesinde yararlı bulunmuştur. Bununla birlikte, immün bozukluğu olan orak hücre anemili olgularda T lenfositlerin rolü ve eritrosit aferezinin T hücre alt grupları üzerine etkisi henüz tam olarak tanımlanmamıştır.Çalışmamızda, eritrosit aferezi uygulamasının T hücre düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla, 39 OHA'lı hastada aferez öncesinde ve sonrasında T lenfosit işaretleyicileri ile akım sitometrik analiz yapıldı.CD3(+) T lenfositler, CD4(+) yardımcı T hücreler, CD8(+) sitotoksik T lenfositler ve NK hücrelerin oranı aferez öncesinde sırasıyla %21,36±14,54, %15,86±11,41, %10,13±7,24 ve %5,40±2,88 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sickle cell anemia (SCA) is an autosomal recessive hemoglobinopathy characterized by hemolytic anemia, intermittent occlusion of small vessels leading to acute and chronic tissue ischemia, and organ dysfunction.Patients with SCA, particularly children, have an increased susceptibility to infections due to immune function impairment and functional asplenia, and severe infections can trigger vasoocclusive crises in these patients.Despite the fact that erythrocytapheresis has been shown to be beneficial in the treatment and prevention of complications related to sickling processes, neither the effect of erythrocytapheresis on the level of T cell subsets nor the role of lymphocytes in the immunocompromised state in SCA has been fully defined.In this study, flow cytometric analyses were performed in SCA patients before and after erythrocytapheresis to assess the influence of apheresis procedure on the levels of T cell subsets.Before apheresis, the percentage of CD3(+) T cells, CD4(+) helper/inducer cells, CD8(+) cytotoxic T cells and NK cells were %21,36±14,54, %15,86±11,41, %10,13±7,24 and %5,40±2,88 respectively. An increase in postapheresis counts was detected in all parameters.