Karbon monoksit zehirlenmesinde iyileştirici eritrosit aferez uygulamasının etkileri
Karbon monoksit zehirlenmesinde iyileştirici eritosit aferez ugulamasinin etkileri
  1. Tez No: 242970
  2. Yazar: ALPER ÇELİKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Karbon monoksit zehirlenmesi tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede'de önemli bir ölüm ve sakat kalma nedenidir. Karbon monoksit zehirlenmesinde tedavide zamanla bir yarış söz konusudur. Tedaviye erken başlandığında etkinliği yüksek iken; geç kalınan hastalarda etkinliği azalmaktadır. Çalışmamızda amaç acilimizde karbon monoksit zehirlenmesi tanısı konulan ve yükek basınclı oksijen tedavi endikasyonu olan hastaları, hastanemizde yüksek basınclı oksijen tedavi bölümü olmadığından iyileştirici eritrosit aferez yöntemini kullanarak tedavi etmek; elde ettiğimiz tedavi sonuçlarını güncel tedavi olan yüksek basınclı oksijen tedavisi ile karşılaştırmaktır.Metod: Çalışmamıza Ocak 2007 ile Şubat 2009 tarihleri arasında acilimizde karbon monoksit zehirlenmesi tanısı konulan ve yüksek basınclı oksijen tedavi endikasyonu olan 9 erkek, 8'i kadın toplam 17 hasta alınmıştır. Hastaların yaş ortalaması 41,6±20,8 olarak ölçülmüştür. Hastaların Acil servise başvuru esnasında eritrosit aferez işlemi öncesinde alınan kan örneklerinde tam kan sayımı, protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, kan gazı değerlerine, biyokimyasal değerlere ve kan karboksihemoglobin düzeylerine bakıldı. Hastaların tedavisini yönlendirmek ve takibini kolaylaştırmak amacıyla klinik olarak Glaskow koma skalası ile bilinç durumları kayıt edildi.Bulgular: Hastaların eritrosit aferezi öncesi ortalama karboksihemoglobin değeri: 28,6±18,05, Glaskow koma skalası değeri:10± 3 olarak ölçüldü. Hastaların hepsi iyileştirici eritrosit aferezi işlemine alındı. Aferez işlem süresi ortalama olarak 81,88 ± 24,3 dakika sürdü. İşlem sonrasında hastaların ortalama kan karboksihemoglobin değerleri 6,13±4,18 Glaskow koma skalası değeri 14±1,0 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: Carbon monoxide poisoning is a significant reason of death and disability in Turkey as all over the world. The treatment of carbon monoxide poisoning is a race against time. While early treatment is highly effective; effect decreases in late treated patients. In our study, we aim to cure the patients who are diagnosed with carbon monoxide poisoning in our hospital?s Emergency Service and have indications of hyperbaric oxygen teraphy using therapeutic erythrocyte apheresis method because we don?t have hyperbaric oxygen therapy department in our hospital to compare the obtained treatment results to hyperbaric oxygen treatment which is current.Methods: We studied 17 patients ( 9 males and 8 females) who were diagnosed with carbon monoxide poisining in our hospital?s Emergency Service and who had indications of hyperbaric oxygen treatment between January 2007 and February 2009. The mean age of patients was measured between 41,6±20,8. During the patients application to Emergeny Service, in the blood samples taken prior to therapeutic erythrocyte apheresis, complete blood count, prothrombin time, activated partial thromboplastin time, blood gas values, biochemical values and carboxyhemoglobin blood levels were measured. In order to direct the treatment of patients and to make the follow-ups easy their states of consciousness were recorded with the Glaskow coma scale.Results: Before therapeutic erythrocyte apheresis, patients mean carboxyhemoglobin value was measured as 28,6±18,05 and Glaskow coma scale value as 10±3. All of the patients were taken to the therapeutic erytrocyte apheresis process. The process took nearly 81,88 ±24,3 minutes.