Pityriasis versicolor tanısında klinik örnek alma yöntemlerinin ve çeşitli besiyeri sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical sample collection methods and different isolation media results in diagnosis of Pityriasis versicolor
- Tez No: 242804
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT İLKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Pityriasis versicolor (PV, tinea versicolor) daha çok üst kol, boyun gibi üst gövdede ve yüzde görülen derinin yüzeysel mantar infeksiyonudur. Bu infeksiyonpembeden kahverengi hatta siyah rengine kadar değişen renklerde lezyonlara neden olabilir. Lezyonlarda pullanma tipiktir. Lezyonlar hipo ve hiper-pigmente olabilir. Genelde lezyonlar yuvarlak veya oval, maküler veya papüler olabilir. Bazı hastalarda hafif kaşıntı görülebilir. PV genelde asemptomatiktir ve çoğu hasta kozmetik bozukluktan şikâyet ederÇalışmada, PV tanılı 57 hasta incelendi. İnfeksiyonun tanısı hastaların lezyonlarından alınan klinik örneklerinin %10'luk KOH ile incelemesinde köfte-makarna görünümü ile konuldu. Lezyonlardan bistüri ve selofan-bantla alınan klinik örnekler modifiye Dixon ve Leeming-Notman agara ekildi ve beş gün süre ile 37C°'de bekletildi. Katalaz testi, Chremophor-EL, Sabouraud glikoz agar (SGA) besiyerinde üreme durumu ve Tween-60 eskülin besiyerindeki siyah zon oluşumu değerlendirildi. Candida Chromogenic Agar (CCA) besiyerindeki pigment oluşumu ile Tween 20, 40, 60 ve 80'deki presipitasyon zonlarına göre tür tanımı yapıldı. İzolatların 37°C ve 40°C'deki ısı toleransları incelendi. Ayrıca, izolatlara laktofenol pamuk mavisi ve gram boyamayla blastospor morfolojisi değerlendirildi. Çalışmada, lezyonlardan alınan örneklerin KOH ile incelemesinde köfte-makarna görüntüsü belirlendi. İzolatların hepsi katalaz pozitif idi. Klinik örneklerin 6'sı (%10.5) hiçbir besiyerinde üremedi, 7'sinde üreme oldu, ancak çoğaltılamadı için tür tayini yapılamadı. Diğer örnekler pasajlarda üredi ve identifiye edildi. Klinik örneklerin 27'sinde M. furfur, 10'unda M. slooffiae, dördünde M.sympodialis, ikisinde M. globosa saptandı. Diğer iki örnekte atipik Tween paterni görüldü ve identifiye edilemediKlinik örnek alma yöntemleri karşılaştırıldığında bistüri yönteminin daha iyi olduğu ve daha çok kepek alınımı gerçekleştirdiği ve daha iyi üreme olduğu görüldü. Bant yönteminin ise örnek almada yeterli olmadığı görüldü. Besiyeri performanslarına bakıldığında modifiye-Dixon besiyerinde daha çok koloni ürediği, ve üreyen kolonilerin çaplarının daha büyük olduğu görüldü. Çalışmada, Chremophor-EL ve Tween 60-eskülin testlerinin tür identifikasyonu ile uyumlu olmadığı görüldü. Anket sonuçları değerlendirildiğinde PV'un daha çok erkeklerde ve en çok 20-30 yaş grubunda olduğu görüldü. PV'un daha çok rekürren ve her iki cinste boyun sırt, göğüste olduğu görüldü. Wood ışığı ve pigmentasyon çeşidinin tür ile bir ilişkisi olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pityriasis versicolor (PV,tinea versicolor) is a superficial fungal infection of the skin, appearing most commonly on the upper trunk, as well as on the upper arms, neck and face. PV may causes in different colours, ranging from pink or tan to dark brown or even black. The lesions have a characteristic flaking appearance, although in larger lesions this can be evident only at the border of the macule, and can be hypopigmented or hyperpigmented. Generally, the lesions take the form of round or oval macules or papules, although in advanced cases the lesions may become confluent. Whereas some patients experience mild pruritus, PV is generally asymptomatic, and most patients complain primarily about the cosmetic appearance of the diseaseIn the study, diagnosed that 57 PV patient included. The diagnosis of PV that sampling from PV lesions was established by the characteristic ?spaghetti and meatballs? appearance. Samples from with a sterile scrapel and cellotape inoculated on modifiye-Dixon and Leeming- Notman agar. Culture were incubated at 32 °C and were waited for 5 days. After growth, catalase test was tested. Growth in Chromophor-EL, Sabouraud glicose agar was evaluted. Pigment on Chrom Candida Agar(CCA) was examined. As identification of Malassezia was used Tween test which prespitating Tween 20, 40, 60, 80 was determined. To examine blastospor morphology, lactophenol cotton blue and Gram stain was done.In the study, samples from lesions that was examined with KOH direct microscopy were showed ?spaghetti and meatball? appearance. All of isolates were catalase pozitive. Six of samples did not grow on both medium. Seven of samples were not determinated because of the fact that they could?t isolated more. Other samples that were isolated well, were applied Tween asimilation test and diagnose tests. 27 of samples were M. furfur, 10 of samples were M. slooffiae, four of them M. sympodialis, two of them M. globosa and another two of them were not compatible with Tween compoundWhen comparing collection of samples, scraping method were more beter then cellotape band and when using scraping method collection of dandruff were much more than other. Eventuality much contain of microorganisms were seen. Cellotape method was seen unusefull. As performing media, coloni on modifiye-Dixon media grew much more and very bigger than Leeming- Notman media. In the study, ın addition Chremophor-EL and Tween 60-eskülin test were not compatible with species identificationWhen results of survery were evaluated, PV was more commen men. As an age it was commenly seen between 20-30 age. Another results of the study was that PV was more recurren and the lesions in both sex were observed commonly on neck, back and chest. Correlation wood light and pigmentation between species was not associated with.