Malassezia furfur ile klinik arasındaki uyum ile bazı azol bileşiklerine karşı duyarlılığın belirlenmesi
The Correlation between M. furfur infection and clinical symptoms and susceptibilities to some azole compounds
  1. Tez No: 107809
  2. Yazar: H. İLKNUR HERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda pitriyazis versikolor, seboreik dermatit, follikülit tanısı konulmuş ve antifungal tedavi görmemiş 100 hastanın çeşitli vücut bölgelerinden alınan deri kazıntı örneklerinden izole edilen 73 Malassezia cinsi maya kullanılmıştır. Mayaların 60'ı (%82.2) pitriyazis versikolorlu, 13'ü (%17.8) seboreik dermatitli kişilerden izole edilirken, follikülitli kişilerden Malassezia cinsinden mayalar izole edile memiştir. Üretilen mayalar pitriyazis versikolorlu 8-70 yaş arasındaki 26 (%35.6) kadın ve 34 (%46.5) erkekten, aynı yaş grubundaki seboreik dermatitli yedi (%9.5) kadın ve altı (%8.2) erkekten izole edilmiştir. Malassezia cinsinden mayalar pitriyazis versikolorlu kişilerin belden yu karı vücut bölgesindeki lezyonlarından %98 oranında; seboreik dermatitli kişilerin saç+saçlı deri kazıntılarından %76.9, omuz, kol ve bacak lezyonlarının herbirinden %7.6 oranında üretilmiştir. Mayalar; yüzeyine zeytinyağı sürülmüş SDA besiyerinde üreme, steril distile su ve sıvı filamantasyon besiyerinde germ tüpü oluşumu, yalancı hif ve klamidospor oluşumu, karbonhidrat fermentasyonu (sadece asit oluşumu), karbonhidrat asimilasyonu, esküline etki, katalaz aktivitesi, üreaz enzimi aktivitesi, L-triptofanın kullanıldığı besiyerinde pigment oluşumu açısından incelenerek tür düzeyinde tanımlanmış, ıtrakonazol ile ketokonazole karşı duyarlılıkları belirlenmiştir. Maya suşlarının tümü yüzeyine zeytinyağı sürülmüş SDA'da üremiş, steril distile suda germ tüpü oluşturmazken, sıvı filamantasyon besiyerinde 58ortalama yedi günde hepsi germ tüpü oluşturmuş, Tween 80'li mısır unlu je- lozda yalancı hif ve klamidospor oluşturmamış, karbonhidratlardan asit oluş turmamış, karbonhidratları asimile edememiştir. Katalaz ve üreaz test so nuçları olumlu bulunan, esküline etki eden ve L-triptofanlı besiyerlerinde pigment oluşuran mayalar M. furfur olarak tanımlanmıştır. M.furfur suşlarının mikrodilüsyon yöntemine göre ıtrakonazol için MİK50/90 değeri 0.0078/0.0156, ketokonazol için MİKjjo/go değeri 0.0156/0.0625 olarak, E-test yöntemine göre ıtrakonazol için MİK50/90 değeri 0.012/0.023 olarak saptanmıştır. Tüm deneylerde standart C.parapsilosis (ATCC 22019), C.krusei (ATCC 6285) M.furfur (DSM 6170), M.pachydermatis (DSM 6172) suşları kontrol amacıyla kullanılmış, mikrodilüsyon yönteminde standart suşların MİK değerleri NCCLS kriterlerine uygun değerlerde bulunmuştur. Literatürlerde daha önceden yayınlanan başka bir çalışmanın bulunmadığı E-test yöntemi sonuçlarının kontrolü için, deney standart suşlarla yağlı ve yağsız besiyerlerinde tekrarlanmış ve sonuçların doğruluğundan emin olun muştur. Buna bağlı olarak zaman içinde E-test yönteminin de güvenle kulla nılabileceği düşünülmüştür. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we used 73 Malassezia spp isolated from 100 patients from Istanbul Medical Faculty, Dermatology Department. These patients were diagnosed as a pityriasis versicolor, seborrhoeic dermatitis and folliculitis and had no antifungal therapies. The skin scraping specimens were taken from various body sites. 60 yeasts (82.2%) were isolated from patients with pityriasis versicolor, 13 yeasts (17.8%) were isolated from patients with seb orrhoeic dermatitis, Malassezia spp. couldn't been isolated from patients with folliculitis. These yeasts were isolated from patients; 8-70 years-old 26 (48.2%) female and 34 (46.5%) male patients with pityriasis versicolor; seven (9.5%) female and six (8.2%) male with seborrhoeic dermatitis. Malassezia spp. were isolated from 98% of paients with pityriasis versi color from the upper body sites; 76.9% from hair and scalp scrapings and 7.6% of shoulder, arm and leg lesions each. Those yeast were identifed according to growth on olive-oil added SDA, germ-tube formation in sterile distilled water and liquid filamantation medium, forming pseudohyphe and chlamydospor, carbonhydrate fermentation, cor- bonhydrate assimilation, esculine hydrolize, catalase activity, urease enzyme activity, pigmentation on L-tryptophane added medium. Itraconazole and ke- toconazole susceptibility were tested. Susceptibilities to itraconazole and ketoconazole were also tested. All of the yeast strains grew on olive-oil added SDA; and formed germ- tube approximetely in seven days in liquid filamentation medium, but not in sterile distilled water. Pseudohyphe and chlamydospor weren't seen in Tween 80 added corn meal agar. Acid and assimilation weren't formed from 60carbonhydrates. The yeast that are urease are positive, and formated pig mentation on L-tryptophane added medium were identified as M. furfur. According to microdilution method for itraconazole MIC50/90 value 0.0078/0.0156 for ketoconazole 0.0156/0.0625, according to E-test method for itraconazole MIC50/90 value 0.012/0.023 were obtained. In all experiments standart C.parapsilosis (ATCC 22019), C.krusei (ATCC 6285), M.furfur (DSM 6170), M.pachydermatis (DSM 6172) strains were used as control. In micro- dilution method MIC values of standart strains were found suitable to NCCLS. For there is not other literatures about E-test this method was re peated in mediums with olive-oil and without olive-oil to get the accurateress of the results. As a result we suggest that E-test method can be safely used in such a study. 61