Elektif sezaryen operasyonları için yapılan spinal anestezide kullanılan Levobupivakain ve Bupivakain'in etkilerinin karşılaştırılması
Comparing Bupivacaine and Levobupivacaine effects which are intrathecally used during the elective cesarean section operations conducted under the spinal anesthesia conditions.
  1. Tez No: 242814
  2. Yazar: YAŞAR ADNAN ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERHAT KOCAMANOĞŞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sezaryen anestezisinde genel ve rejyonal anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Son yıllarda rejyonal anestezi hastanın isteği, bilincinin açık olması, aspirasyon riski taşımaması, yenidoğanda solunum depresyonu yapmaması, uterus atonisine yol açmaması gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir.Çalışmamızda spinal anesteziyle yapılan elektif sezaryen operasyonlarında intratekal olarak kullanılan bupivakain ve levobupivakainin oluşturdukları duyusal blok ve motor blok özellikleri, cerrahi analjezi kalitesi, hemodinamik parametrelere etkileri, bebeğin APGAR skoru üzerindeki etkileri, hasta ve cerrah memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu izni alınarak spinal anestezi altında sezaryen operasyonu olmayı kabul eden ASA I-II grubundan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Birinci gruptaki 40 gebeye 12.5 mg bupivakain + 20 ?g fentanil, ikinci gruptaki 40 gebeye 12.5 mg levobupivakain + 20 ?g fentanil intratekal olarak verildi ve duyusal blok T4 ve üzerinde olduğunda operasyona izin verildi. Preoperatif 2 dakikalık intervallerle yapılan 3 ölçüm sonrası bazal kalp hızı ve arteriel basınç değerleri elde edildi. Bebek çıkıncaya dek bu değerler 1 dk aralıklarla ölçüldü, daha sonra 3 dakikada bir ölçüldü, 20. dakikadan sonra 5 dakikada bir ölçüm yapıldı. Blok seviyesi T10'a gerileyene kadar 5 dakikada bir ölçümlere devam edildi.Levobupivakain grubunda 1. dk Bromage skorları, bupivakain grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p< 0,05). Başka bir deyişle bupivakain grubunda motor blok daha hızlı gelişti. Diğer ölçümlerde gruplar benzer bulundu (p>0.05). Gruplar arasında maximum sensoriyal blok gelişme, iki segment blok gerileme ve T 10'a gerileme zamanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Levobupivakain grubundaki analjezi süresi, bupivakain grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak uzun bulundu (p0,05). Bupivakain grubunda hipotansiyon görülme oranı levobupivakain grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti (p0.05). Her iki gruptaki bebeklerin Apgar skorları arasında ve grupların KAH (kalp atım hızı), SKB (sistolik kan basıncı), DKB (diastolik kan basıncı), OAB (ortalama arter basıncı) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamadı (p>0,05).Çalışmamızda sezaryen operasyonlarında spinal anestezi uygulamalarında levobupivakainin eşit dozda izobarik bupivakaine benzer blok özellikleri, benzer cerrah ve hasta memnuniyeti sağladığı; hemodinamik açıdan da daha az hipotansiyon yaptığı saptanmış olup levobupivakainin, bupivakaine iyi bir alternatif olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
General or regional anesthesia is performing for cesarean section. In the recent years, regional anesthesia is being preferred due to its advantages such as demand of the patients and their states of open consciousness, being free of any aspiration risks, and not causing any respiratory depression on the newborn and also not giving rise to any uterine atony.In the course of our study, in respect with the satisfaction of patient and surgeon, surgical analgesia quality, effects on the hemodynamic parameters, effects of newborn on the APGAR score, the sensorial block and the motor block characteristics; we aimed to compare bupivacaine and levobupivacaine which are intrathecally used during the elective cesarean section operations conducted under the spinal anesthesia conditions.After obtaining the necessary permission from the Local Ethics Board of Medical Faculty of Ondokuz Mayıs University, those 80 patients who were taking place in the ASA I-II groups and had accepted to undergo a cesarean section operation under the spinal anesthesia were included in the scope of this study. 40 pregnant women, in the first group, were administered with 12.5 mg bupivacaine + 20 ?g fentanyl and the other 40 pregnant women, in the second group, were intrathecally administered with 12.5 mg levobupivacaine + 20 ?g fentanyl and when the sensorial block reached T4 and a level over it, then the cesarean section was permitted to be performed. Following three preoperative measurements carried out by 2 minute intervals, we obtained the basal heart rate and arterial pressure values. These values were measured by one minute intervals till the baby came out. After on, these values were measured by 3 minute intervals and upon the completion of 20 minutes period, these measurements were continued by 5 minute intervals till the block level regressed to T10.On the group of patients administrated with levobupivacaine, the Bromage scores recorded at first minute, were significantly lower when compared with the group of patients administered with bupivacaine (p0.05). No significant differences were observed between both groups in regard with the maximum sensorial block development and the periods of two segments block repression and regression to T 10 (p>0,05). The analgesia period, relating to the group of patients administered with levobupivacaine, was found significantly longer than the group of patients administered with bupivacaine (p0,05). The hypotension occurrence rate relating to the group of patients administered with bupivacaine, was significantly higher when compared with the group of patients administered with levobupivacaine (p0.05). No significant differences were recorded in respect with the Apgar scores of both newborn groups. No significant differences were observed in respect with heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and mean arterial pressure values between groups. (p>0,05).Our study has served to indicate that levobupivacaine, through its block characteristics which are similar to the bupivacaine at equivalent dose, gave rise to a surgeon and patient satisfaction at the same level and also created a hypotension which is considered to be lesser from the hemodynamical aspect. Therefore, we can firmly claim that levobupicaine is a good alternative for bupivacine.