Kanama durdurucu ajan Ankaferd Blood Stopper'in serebral doku üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi ve santral sinir sistemde kullanılabilirliğinin araştırılması
Histopathologically Analyzing Effect Of Haemostatic Agent Ankaferd Blood Stopper On Brain Tissue And Usability In Central Nervous System
- Tez No: 242815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERAMETTİN AYDIN, PROF. DR. FAHRETTİN ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAYRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Beyin cerrahisi olgularında kanama en büyük sorunlardan biridir. Bugüne kadar beyin cerrahisinde kanamanın durdurulması için çok farklı yöntemler kullanılmıştır. İyi bir hemostatik ajan olduğu kanıtlanmış bitkisel kaynaklı Ankaferd Blood Stopper'in kanama kontrolünün çok önemli olduğu beyin cerrahisi pratiğinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi için öncelikle bu ilacın beyin dokusu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 16 adet erişkin erkek Spraque - Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanlar iki gruba ayrıldı. Sıçanlara sağ frontal kraniotomi yapılarak grublardan birine serebral doku üstüne 1 ml Serum Fizyolojik ve diğerine 1 ml Ankaferd Blood Stopper uygulandı. Ameliyattan 15 gün sonra sıçanlar giyotin ile dekapite edilerek beyinleri formaldehitte fikse edilip parafin bloklar oluşturularak Hematoksilen- Eozin ile boyandı. Ödem, inflamatuar hücre, nöronal dejenerasyon varlığı ve nöron sayısı değerlendirilerek Mann- Whitney U testi ve Fisher'in Exact testi ile değerleri istatiksel olarak karşılaştırıldı. Gruplar değerlendirildiğinde her iki grupta da belirgin ödem, gliozis, nöronal dejenerasyon, inflamatuar hücre olmadığı ve nöron sayılarında normale göre belirgin bir değişiklik olmadığı gözlendi. Bu çalışmadaki bulgulara göre serebral doku üzerine Ankaferd Blood Stopper ve Serum Fizyolojik uygulamasında belirgin bir farklılık olmadığı gözlendi. Sonuç olarak Ankaferd Blood Stopper'in beyin cerrahisi ameliyatlarında hemostaz için kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bleeding is the most important problem in neurosurgical procedures. A lot of techniques and agents have been used for haemostasis in neurosurgery. Ankaferd Blood Stopper is a plant extract mixture which is known as a good haemostatic agent in traditional Turkish Medicine. In this study our aim is survey the Ankaferd Blood Stopper?s effect on brain tissue. We used 16 adult sprague ? Dawley rats and split it control and ABS applied group. We performed right frontal craniotomy to all rats. We applied 1 ml saline solution on control group and 1 ml Ankaferd Blood Stopper solution on Ankaferd Blood Stopper group to brain tissue. After 15 days of procedure decapitation were performed with guillotine to all rats. All brain fixed with formaldehyde and embedded in the paraffine blocs and stained with Haematoxilene ? Eosine. Edema, inflammatory cell count, neuron count and presence of neuronal degeneration evaluated and compared statistically with Mann Whitney U and Fisher?s exact tests. In both groups we didn?t detect prominent edema, gliosis, inflammatory cell and neuronal degeneration and inequality on neuron count. We didn?t observe any differentiation on two groups. As a result we think that Ankaferd Blood Stopper can use on Neurosurgical procedures as a haemostatic agent.