Akut koroner sendromlu hastalarda sol ve sağ atriyum fonksiyonlarının doku Doppler görüntüleme ile değerlendirilmesi.
Evaluation of left and right atriyal functions with tissue Doppler imaging in patients with acute coronary syndrome.
  1. Tez No: 242817
  2. Yazar: MESUT PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GÜLEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AmaçAkut koroner sendromlu hastalarda ekokardiyografide rutin olarak genellikle sol ventrikül fonksiyonları değerlendirilir. Atriyal fonksiyonların değerlendirilmesi ise genellikle ihmal edilmektedir. Halbuki atriyumların depolama, iletim ve kasılma gibi önemli fonksiyonları vardır. Bu fonksiyonları yerine getirerek kardiyak debiye katkısı olmaktadır. Biz bu çalışmada ST segment yükselmesi olan ve olmayan akut koroner sendromlu hastalarda her iki atriyum fonksiyonlarını doku Doppler parametrelerini de kullanarak değerlendirmeyi hedefledik.MetodÇalışmaya 18-70 yaş arası toplam 175 hasta ve sağlıklı birey (147 erkek, 28 kadın) alındı. Bu kişiler kendi aralarında 3 gruba bölündü;1. grup= STE-AKS ile gelen hastalar (75 hasta; 68 erkek, 7 kadın, yaş ortalaması 52.9±9.7 yıl).2. grup= NSTE-AKS ile gelen hastalar (75 hasta; 60 erkek, 15 kadın, yaş ortalaması 54.1±9.1 yıl).3. grup= Kontrol grubu (25 sağlıklı birey; 19 erkek, 6 kadın, yaş ortalaması 52.6±9.3 yılSağlıklı bireylerin kardiyovasküler veya sistemik hastalık öyküsü yoktu ve düzenli ilaç kullanımları mevcut değildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların anamnezleri alındı, kardiyak risk faktörleri irdelendi, fizik muayene bulguları ve kullanmakta olduğu tüm ilaçlar kaydedildi. Elektrokardiyografileri çekilerek takibe alındı. Kardiyak enzimlerine ve rutin kan parametrelerine bakıldı. Ayrıca kiloları ve boyları ölçülerek vücut kitle indeksi ve vücut yüzey alanları hesaplandı. Hastalara AKS'nin başlangıcından itibaren ilk 24. saatinde olacak şekilde transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Rutin ölçümlere ek olarak atriyumların çapları, alanları, hacimleri ve tüm duvarlarının doku Doppler parametrelerine bakıldı. Tüm hastalara koroner anjiyografi yapıldı.BulgularAKS ile gelen tüm hastaların sağ ve sol atriyumlarının çapları, alanları, hacimleri artmakta, boşalma fraksiyonları ve ekspansiyon indeksleri ise azalmaktadır. Atriyal doku Doppler parametreleri değerlendirildiğinde, tüm duvarlardaki s' ve e' dalga hızlarında azalma olmakta, ancak a' dalga hızında değişiklik olmamaktadır. STE-AKS veya NSTE-AKS ile gelen hastalar birbirleriyle kıyaslandığında atriyumların çapları, alanları, hacimleri ile ekspansiyon indeksleri ve boşalma fraksiyonları birbirine benzerdi. Atriyal doku Doppler parametreleri açısından da anlamlı fark izlenmedi.SonuçAKS'li hastalarda konvansiyonel atriyal fonksiyon parametrelerine (çap-alan-hacim ölçümleri, boşalma fraksiyonu, ekspansiyon indeksi) ilave olarak bakılan atriyal doku Doppler parametreleri (s', e', a') ile atriyal fonksiyonların non-invaziv ve efektif bir şekilde değerlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Left ventricular functions are evaluated routinely by echocardiography in patients with acute coronary syndrome. Evaluation of atrial functions are usually neglected. However, atriums have important functions such as reservoir, conduit and contraction. They contribute to cardiac output by doing this functions. In this study, we aimed to evaluate both atrial functions in patients with ST segment elevation acute coronary syndrome (STE-ACS) and with non-ST segment elevation acute coronary syndrome (NSTE-ACS) by tissue Doppler parameters.Method175 patients and healthy individuals whose ages were between 18-70 years were included in the study (147 men, 28 women). These people were divided into 3 groups among themselves;1st group= patients with STE-ACS (75 patients; 68 males, 7 females, mean age 52.9 ± 9.7 years).2nd group= patients with NSTE-ACS (75 patients; 60 males, 15 females, mean age 54.1 ± 9.1 years).3rd group= control group (25 healthy individuals; 19 males, 6 females, mean age 52.6 ± 9.3 yearsHealthy individuals had no history of cardiovascular or systemic illness and regular medication use were not present. From all patients included in the study, medical history were taken, cardiac risk factors were analysed, physical examination findings and current medications were recorded. Electrocardiographies were taken. Cardiac enzymes and routine blood parameters were measured. In addition, weights and heights were measured, and body mass indexes and body surface areas were calculated. Transthoracic echocardiography was performed in the patients within first 24 house of acute coronary syndrome. In addition to routine measurements, diameters, areas and volumes of atria and tissue Doppler parameters of all walls were measured. Coronary angiography was performed in all patients.ResultsIn all patients with acute coronary syndrome, diameters, areas and volumes of right and left atria were increased, but emptying fractions and the expansion indexes were decreased. When atrial tissue Doppler parameters were evaluated, s' and e ' wave velocities were decreased in all walls, but a' wave velocities did not change. When STE-ACS and NSTE-ACS patients were compared with each other, diameters, areas, volumes and expansion indexes and emptying fractions of atria were similar. Atrial tissue Doppler parameters were also not different significantly.ConclusionIn acute coronary syndrome patients, it is possible to evaluate atrial functions noninvasively and effectively by atrial tissue Doppler parameters (s', e ', a') measured in addition to conventional atrial function parameters (diameter, area and volume measurements, emptying fraction, expansion index).