Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective investigation of hospitalized paitients in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 242816
  2. Yazar: HAKAN KOT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİK AŞILIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuk yoğun bakım (ÇYB) üniteleri , haftada 7 gün , günde 24 saat kesintisiz hizmet veren ve multidisipliner yaklaşım gerektiren bir veya birden fazla organ yetersizliğinden dolayı ya da geçirdikleri cerrahi uygulamalardan ötürü yaşamsal bulguları tehdit altında olan çocukların bakım ve tedavilerinin yapıldığı ünitelerdir. Çocuk yoğun bakım ünitesine yatan hasatalar yaş ve tanı bakımından çok farklılık gösterir. Hastalar genellikle yakın takip gerektiren , invaziv kateterizasyon ve monitörizasyon ihtiyacı olan, sedasyon ve analjezinin çoğu hastada kullanıldığı, sıklıkla mekanik ventilasyon gibi yoğun destek tedavisi gereken hastalardırÜlkemizdeki gibi yetersiz sayıda olan ÇYB yataklarının etkin kullanımı hayati öneme sahiptir. Ülkemizde ÇYB ünitelerinin demografik verileri ve mortaliteye etkili faktörlerin incelendiği çalışma sayısı çok azdır. Bu nedenle Haziran 2007 ve Haziran 2009 tarihleri arasında ÇYB ünitemize yatan hastaları incelemeyi planladıkÇalışmamızda çocuk yoğun bakım ünitemizde takip edilen hastaların demografik özellikleri ile mortaliteye etkili olduğunu düşündüğümüz durumları araştırdık. Sonuç olarak DİK, MOY, MV ihtiyacı , pozitif inotrop destek ihtiyacı, yüksek PRISM skoru,hiperglisemi, hipoglisemi, trombositopeni ve kronik hastalık varlığının mortaliteyi artırıcı etkisi olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The Pediatric Intensıve Care Unıts (PİCU) are the place where the treatments and cares are done for the patıents contınuously during seven days of week and twenty four hours a day. These units requıre multidisciplinary approaching due to insufficiency of one or more than one organ or child whose?s vital findings are under the threat because of surgıcal applications . The number of unıt and bed are insufficient in our country and the studies which are made in this field are in limited number. We aimed to define the mortality and the risk factors which effect this in our study by examining the patients who were hospitalizing in our PİCU between the date of june 2007 and june 2009 as turning toward back and manifesting data?s of our clinic516 patients of forming the working group were found as 250 (%48,4) girl and 226 (%51,5) male. The most frequent cause of hospitalization was the illness of respiratory system (118 patient,%22,9). 204?s of patients had a chronic diseases accompaniying to them during hospitalization in intensive care. The number of patients who were in the need of mechanic hal ventilation (MV) is 216 (%41,9) and an avarage time of staying in MV was median as 6,0 day (0,5 -150) . Dissemine intravasculer coagulation (DİC) in 47 (%9,9) , of multiple organ failure in 38 (%7,4) ,hyperglycemia in 115 (%30,0) ,hypoglycemia in 33 (%6,7) and thrombocytopenia in 87(%16,9) was determined on the patients which were taken to the study. The number of the patients which were with positive inotropic support is 196 (%38) and 46 (%9,0) of them took the of renal replasman treatment . Mortality of our PİCU was determined as %17,2. We determined that the existence of high score of prism,hyperglycemia,hypoglycemia,RRT and taking positive inotropic support ,need of MV, DIC, MOF were increasing the mortality. When the parameters affecting mortality are evaluated with logistic regression analysis, a logical relationship is found among the score of PRISM, existence of chronic disease, need of positive inotropic support and the need of MV.Key words : PİCU, mortality, risc factors