Bazı kuyruksuz kurbağaların deri yapısı üzerine histolojik bir araştırma
  1. Tez No: 24282
  2. Yazar: DENİZ ENGİN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖZETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Farklı ortamlarda yaşayan iki Amfibi türünde {R.ridibunda ve B.viridis ) genel deri yapısı ve bezleri ışık mikroskobu ile incelenerek ortam-yapı arasındaki ilişki ve ayrıca özellikle bezlerin cinsiyete ve üreme ve hibernasyon dönemlerindeki farklı fizyolojik durumlara bağlantısının nasıl olduğu saptanmıştır. Her iki türde de epidermis hibernasyonda daha kalın olup bazal tabaka hücreleri ve nukleusları bariz şekilde uzamıştır (Şekil 2, Çizelge 1 ve Levha I,III). Sucul form olan R.ridibunda 'da epidermis, karasal form B.viridis 'e göre daha incedir, bu türün özellikle dişilerinde her iki dönemde de daha bol deri bezi bulunmaktadır (Şekil 9). B.viridis 'de ise genelde daha seyrek dağılım gösteren bezlerin toplam alanları R.ridibunda 'dan daha büyüktür ve özellikle üreme döneminde bu büyüklük farkı çok belirgindir (Şekil 16). Hibernasyon periyodu her iki türde de bez büyüklüklerinde küçülmeye neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The general structure of the integument and skin glands had been investigated by light microscopy in two Amphibian species (Rana ridibunda and Bufo viridis ) which lived in two different biotops. The relationships between different physiological conditions observed in reproduction and hibernation periods and the structural features of skin and skin glands were also distinguished. In hibernation period the thickness of epidermis were increased; basal layer cells and their nuclei were elongated prominently (Fig 2 and Plate I,HI). The epidermis of R.ridibunda (aquatic form) was thinner than that of B. viridis (terrestrial form). Especially in R.ridibunda females the skin glands were found higher in number than those in B.viridis of same sex (Fig.9). The surface of rarely dispersed skin glands of B.viridis were greater than R.ridibunda and this size discrimination was very clear in reproduction period (Fig. 16). In hibernation period however, the surface of the glands were decreased in both species.