Çukurova bölgesindeki kadınlarda genital human papillomavirus infeksiyon prevalansı
The prevalence of genital human papillomavirus infection among women in çukurova region
  1. Tez No: 242824
  2. Yazar: ZAFER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Human papillomavirus (HPV) servikal kanserin major etyolojik ajanıdır. Servikal kanser tüm dünyadaki kadınlar arasında en yaygın ikinci kanserdir. Bu çalışmada bölgemizdeki kadınlarda human papillomavirus infeksiyonunun prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Toplam 460 servikal sitoloji örneği 20-68 yaş arası kadınlardan toplanmıştır. HPV DNA tespiti için MY09/11 ve GP5+/6+ primerleri ile yapılan konsensus PCR (polimerase chain reaction) testi kullanılmıştır. HPV DNA pozitif örnekler HPVpU-1M/pU-2R ve HPVpU-31B/pU-2R primerleri ile sırasıyla yüksek riskli (HR; high risk) ve düşük riskli (LR; low risk) tipler olarak identifiye edilmiştir. Ayrıca servikal kanserde en yaygın görülen HR HPV tipleri olan HPV 16, 18, 31 ve 45 için HPV DNA pozitif bulunan örnekler tip spesifik PCR ile genotiplendirilmiştir. Toplam 460 örnekten 24 (% 5,2)'ü HPV DNA için pozitif bulunmuştur. HPV DNA pozitif 24 kadından 14'ünde (% 3) tek veya multiple infeksiyon şeklinde HR HPV tipi ve 10'unda (% 2,2) ise tek başına LR HPV pozitifliği tespit edilmiştir. HPV DNA pozitif 30 yaş ve üstü olan 24 kadında %33,3 oranı ile en sık görülen HR HPV tipi HPV tip 16 olup bunu sırasıyla HPV 45 (%20,8), HPV 18 ve HPV 31 (%4,2) izlemiştir. Sonuç olarak Çukurova bölgesindeki kadınlarda genital HPV infeksiyon prevalansı %5,2 bulunmuştur ve HPV infeksiyonunun epidemiyolojik araştırmalarının servikal kanser tarama stratejilerinin geliştirilmesi ve HPV aşılarının uygunluğunun gösterilmesi için gelecekte de sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human papillomavirus (HPV) is the major etiologic agent of the cervical cancer. Cervical cancer is the second most common cancer among women worldwide. This study was aimed to investigate the prevalence of human papillomavirus infection among women in our region. Total 460 cervical cytology samples were obtained from women aged between 20-68 years. HPV DNA was detected by consensus PCR (polymerase chain reaction) test using MY09/11 and GP5+/6+ primers. HPV DNA positive samples were identified by HPVpU-1M/pU-2R and HPVpU-31B/pU-2R primers as high risk (HR) and low risk (LR) HPV types respectively. In addition, HPV DNA positive samples were genotyped by type specific PCR for HPV 16, 18, 31 and 45 which are the most common HR HPV types in cervical cancer. From a total of 460 cervical samples, 24 (5.2%) were found to be positive for HPV DNA. Of the 24 HPV DNA positive women, 14 (3%) were positive for HR HPV types as single or multiple infections and 10 (2.2%) had LR HPV types as single infection. The most frequent HPV type was HPV 16 with a rate of 33.3%, followed by HPV 45 (20.8%), HPV 18 and HPV 31 (4.2%) among 24 HPV DNA positive women aged 30 years and older. In conclusion, the prevalence of genital HPV infection was found 5.2% among women in Çukurova region and it is suggested that the epidemiological investigation of HPV infection should be also maintained in future for development strategies of cervical cancer screening and for evaluating appropriateness of HPV vaccines.