Epigallocatechin-gallat'ın C6 glioma hücrelerine apoptotik etkileri
The effect of epigallocatechin gallate (EGCG)), on the apoptosis of C6 glioma cell lines.
  1. Tez No: 242850
  2. Yazar: HASAN ARSLANYÜREĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hücrelerimizin EGCG ile muamelesi sonrasında apoptotik oluşumu TUNEL metodu ile gözlemleyip fotoğrafladık. Alan sayımları sonunda elde ettiğimiz verileri ANOVA testi ile karşılaştırdık. ANOVA testinin burada kullanım amacı birden fazla parametreyi ve interaksiyonları karşılaştırmaya olanak tanımasıdır24, 48 ve 72. Saatler sonunda 50 ve 100 µg/ml dozlarda EGCG`nin etkilerini inceledigimiz hücre kültürlerimizde apoptoza yönlenmenin dozla daha yakından ilişkili olduğunu ve uygulama süresinin de önemli bir faktör olduğunu gördük. 24 saatlik hücre kültürlerimizde 50 ve 100 µg/ml de apoptozun olduğunu, 48. saatte bunun doz artışıyla arttığını, ama en yüksek apoptozun 72. saatte ve 100 µg/ml dozda yani zaman ve doz interaksiyonuyla en yüksek oranda etkinin görülebileceğini saptadıkSonuç olarak EGCG`nin normal hücrelerle kıyaslanınca tümör hücrelerine karşı seçimli apoptotik etkisi (selective appoptotic effect) onun kanser ile savaşta daha çok araştırılması gereken bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of green tea catechin; epigallocatechin gallate (EGCG), on the apoptosis of C6 glioma cell linesThe cell cultures were measured at periods of 24, 48 and 72 hours for the effects of EGCG at dosages of 50 and 100 mg/ml. The apoptotic cells were stained using the TUNEL assay. It was observed that the interaction of higher dosage together with longer time periods was the crucial perameter in inducing apoptosisApoptosis occurred in our 24-hour cultured cell lines at dosages of 50 and 100 mg/ml. The apoptosis increased in our 48-hour cultured cell lines at the same dosages. But the highest rate of apoptosis was observed at the longer time period (72 hours), and at the highest dosage (100 mg/mlIn conclusion, this selective apoptotic effect of EGCG on C6 glioma cell lines renders EGCG worthy of further study to better understand the fundamental action mechanism(s) of tea constituents and the potential usefulness of tea as a highly bioavailable cancer-preventive agent.