Hipotiroidi ve hipertiroidi hastalığında işitsel beyin sapı cevaplarının değerlendirilmesi
Evaluation of the auditory brainstem response findings in hyperthyroid and hypothyroid disease
- Tez No: 242851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç hipotiroidi ve hipertiroidi hastalarının odyometri ve işitsel beyin sapı cevapları değerlendirilerek tiroid hormon değişikliklerinin işitme yolakları üzerine etkisinin araştırılması, hipotiroidi ve hipertiroidi hastalarının işitme kaybı açısından risk altında olup olmadıklarının belirlenmesidir.Yöntem: Haziran 2008-Temmuz 2009 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji polikliniğinde yeni tanı alan, 20-50 yaş arası 25 hipertiroidi (Graves, Multinodüler Guatr) ve 25 hipotiroidi (Hashimato hipotiroidisi) hastası çalışmaya alındı.. Hastalara odyometri ve ABR ölçümleri yapıldı.Bulgular: Hipertiroidi hastalarında odyometri bulgularında normal kontrol grubu ile karşılaştırıldığında özellikle yüksek frekanslarda sensörinöral işitme kaybı saptandı. ABR sonuçlarında kontrol grubuyla karşılaştırldığında anlamlı bir farklılık saptanmadı.Hipotiroidi hastalarında odyometrik bulgular yorumlandığında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında özellikle yüksek frekanslarda sensörinöral işitme kaybı saptandı.Hipotiroidi grubuyla kontrol grubunun ABR ölçümleri kıyaslandığında I., III., V. dalga latansları ve I-III, I-V interpik latansları hipotiroidi grubunda yüksek olsa da, I. dalga latansı ve III-V ve I-V interpik latansları arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken (p>0,05), III., V.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The aim of our study is to investigate the effect of hyperthyroidism and hypothyroidism on auditory pathways by using audimetric and auditory brainstem response measures and to find out whether they are in the risk group for hearing loss.Methods: 25 newly diagnosed hyperthyroid patients and 25 newly diagnosed hypothyroid patients that attended Duzce University Medical Faculty Endocrinology Department were included into the study. Audiometric and ABR measures were performed to patients.Results: The hyperthyroid group had sensorineural hearing loss in the high frequencies when compared to the control group. But ABR results were not significantly different from the control group (p>0,05).The hypothyroid group had sensorineural hearing loss in the high frequencies when compared to the control group. When ABR results were compared between the control and hypothyroid group I, III, V wave latancies and I-III, I-V interpeak latancies were reported higher in the hypothyroid group. I wave latancy, III-V and I-V interpeak latancies were not significantly different from the control group (p>0,05). However, III., V. wave latancies and I-III interpeak latency were significantly different from the control group (p0,05).The hypothyroid group had sensorineural hearing loss in the high frequencies when compared to the control group. When ABR results were compared between the control and hypothyroid group I, III, V wave latancies and I-III, I-V interpeak latancies were reported higher in the hypothyroid group. I wave latancy, III-V and I-V interpeak latancies were not significantly different from the control group (p>0,05). However, III., V. wave latancies and I-III interpeak latency were significantly different from the control group (p0,05).The hypothyroid group had sensorineural hearing loss in the high frequencies when compared to the control group. When ABR results were compared between the control and hypothyroid group I, III, V wave latancies and I-III, I-V interpeak latancies were reported higher in the hypothyroid group. I wave latancy, III-V and I-V interpeak latancies were not significantly different from the control group (p>0,05). However, III., V.