Tip 1 diyabetli çocuklarda idrarla piridinolin ve deoksipiridinolin atılımının kemik mineral yoğunluğu ile karşılaştırılması
Comparison of the urinary pyridinoline and deoxypyridinoline excretions and bone mineral density in children with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 242864
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Normal kemik mineralizasyonu normal hormon düzeyleri, diyetle yeterli kalsiyum (Ca), vitamin D ve diğer besinlerin alımına ihtiyaç gösterir. Çocuklarda Tip 1 diyabetes mellitusun kemik kitlesi üzerindeki etkileri halen tartışmalıdır. Piridinolin ve deoksipiridinolin ekstrasellüler matriks içindeki kollajeni stabilize eder. İdrardaki piridinolin ve deoksipiridinolin kemik döngüsünün spesifik belirteçleri olarak bilinmektedirler. Bu çalışmanın amacı diyabetlilerde ve sağlıklı kontrollerde kemik mineral dansitesi (KMD), idrar piridinolin ve deoksipiridinolin düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.Hastalar ve Metod: Bu çalışmada yaşları 7 ve 15 arasındaki 50 diyabetli hasta ve 130 sağlıklı kontrol grubunda sabah ilk idrardaki piridinolin ve deoksipiridinolin atılımları ile serum Ca, fosfor (P), magnezyum (Mg), alkalen fosfataz (ALP) ve paratiroid hormon (PTH) düzeyleri değerlendirildi. KMD, dual X-ray absorbsiyometri (DEXA) kullanılarak lomber 2-4. vertebralardan ölçüldü.Bulgular: Ortalama serum Ca, P, PTH düzeyleri ve kemik mineral dansiteleri her iki grupta benzer idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Normal bone mineralization requires normal hormone levels, adequate dietary intake of calcium (Ca), vitamin D and other nutrients. There is still controversy over the impact of diabetes mellitus on bone mass in children with Type 1 diabetes mellitus. Pyridinoline and deoxypyridinoline stabilize the collagen chains within the extracellular matrix. Urinary pyridinoline and deoxypyridinoline are known as specific bone turnover markers. The aim of this study was to investigate the relationship between bone mineral density, the levels of urinary pyridinoline and deoxypyridinoline in diabetic children and healthy controls.Patients and Methods: In this study, excretions of urinary pyridinoline and deoxypyridinoline in first morning void urine samples, serum Ca, phosphorus (P), magnesium (Mg), alkaline phosphatase (ALP) and parathormone (PTH) levels were determined in 50 diabetic children and 130 healthy controls, aged between 7 and 15 years. Bone mineral density was measured using dual X-ray absorbsiometry (DEXA) at the lumbal vertebrae 2-4.Results: Mean serum Ca, P, PTH levels and bone mineral density were similar between two groups (p>0.05). Mean serum ALP level was significantly higher in diabetic group than healthy controls (257.7±86.5 vs.