İdyopatik Parkinson Hastalığı'nda frontal bölgeden kaydedilen sempatik deri yanıtlarının tutulum tarafına göre etkilenimi
The alteration of sympathetic skin responses recorded from frontal region depending on the most affected side in Idiopathic Parkinson?s Disease
- Tez No: 242865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KUYUCU YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İdyopatik Parkinson Hastalığı nörodejeneratif bir hastalıktır. Başlangıçtan itibaren hastalığa otonom sinir sistemi fonksiyon bozuklukları da eşlik etmektedir. Bu tez çalışmasında Muhtemel İdyopatik Parkinson Hastalığı'da, sempatik sinir sistemi fonksiyon bozukluğunun oranı ve rolünün; bu disfonksiyonun tespit edilmesinin tanıya varsa katkılarının araştırılması ve tedavi ile etkilenimi araştırılmak istenmiştir. MiPH tanısını yeni almış 23 olgunun tedavi öncesi ve sonrası, ayrıca yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 22 sağlıklı kontrolün bilateral frontal ve el bölgelerinden, sağ ayak bileğinden tibial sinir elektriksel stimülasyonu ile sempatik deri yanıtları kaydedilmiştir.El SDY'ları amplitudleri Test 1, Test 2 ve kontrol grubunda sağ ve sol taraf arasında, aynı zamanda hasta-sağlam taraf arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Test 1 ve Test 2 el SDY amplitüdleri karşılaştırıldığında ilaç tedavisi sonrasında yanıt amplitüdlerinin anlamlı düşük olarak kaydedildiği gözlenmiştir. Test 1 ve kontrol grubu el SDY amplitüdlerinin karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hafif şiddette hastalığı olan grup çıkarılarak inceleme tekrarlandığında kontrol grubuna göre hasta grubunun anlamlı düşük amplitüdlü sonuçları olduğu gözlenmiştir. Test 1'de elde edilen el SDY amplitüdleri ile H&Y skorları ve UPDRS puanları arasında korelasyon incelendiğinde hastalık ilerledikçe SDY amplitüdlerinin anlamlı olarak düştüğü gözlenmiştir. Hasta-sağlam taraftan bağımsız olarak hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda sol alın SDY'larının kaybolduğu tespit edilmiştir. Hiperhidrozlu hastalarla, hiperhidrozu olmayanlar ve kontrol grubu karşılaştırıldığında el ve alın SDY arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Hiperhidroz şikayeti olan hasta grubu incelendiğinde, bu hastaların daha çok sol tarafta baskın motor bulguları olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IPD is a neurodegenerative disease. Autonomic nervous system dysfunction accompany the disease from the beginning. In this thesis, it was aimed to investigate, the rate and the role of sympathetic dysfunction, if there is, and to determine the contribution to the diagnosis, and also the interaction with the treatment. Sympathetic skin responses were recorded from bilateral palm and frontal skin region in 23 patients with idiopathic Parkinson?s disease and in 22 healthy gender- and age-matched volunteers by electrical stimulation of right tibial nerve at the ankle. The amplitudes of the palmar-SSRs didn?t show any significant difference between the first and the second tests, between the right and the left sides and also between the most affected and non-affected sides in Test 1, Test 2 and in control group. However, when we excluded the patients with early stage Parkinson?s disease, there occured a significant amplitude decrease in the after-treatment group compared with the control group. When we analyzed the correlation between the amplitudes of palmar-SSRs recorded in Test 1 and H&Y scores and UPDRS scores, it was observed that SSR amplitudes decrease as the disease progress. In frontal SSR recording, it was observed that the left side responses were not obtainable independent of the most affected or non-affected side and also in the control group. Palmar and frontal-SSRs were not significantly different when we compared the patients with hyperhydrosis and the patients without this complaint and also with the control group. However, the patients with hyperhydrosis were having dominantly left sided motor symptoms and this finding was statistically different.