Kötü kontrollü Tip 1 DM'lu olgularında hücresel düzeyde eser elementlerdeki değişiklikler
Changes in trace elements at cellular level in poorly controlled Type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 353933
  2. Yazar: VAHAP UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uğurlu, V. Kötü Kontrollü Tip 1 Diabetes Mellitus Olgularında Hücresel Düzeyde Eser Elementlerdeki Değişiklikler. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Canlılarda çok düşük miktarlarda bulunan eser elementlerin, organizma için önemli işlevleri vardır. Kötü kontrollü diyabette bu elementlerin başlıca eksiklik nedenleri hiperglisemi, osmotik diürez ve oksidatif streste artıştır. Sadece %1?i ekstrasellüler ortamda bulunan eser elementlerin %99? u kemik ve kas dokusu ile hematolojik hücrelerin içinde bulunmaktadır. Bu çalışmaya 43 Tip 1 Diyabetes Mellitus? lu (19 kız, 24 erkek), yaşları 2-18 yıl arasında değişen çocuk ve ergen dahil edildi. Hastalar hemoglobin A1c (HbA1c) düzeylerine göre iyi-orta-kötü kontrollü DM olarak gruplandırıldı. Eritrosit içi magnezyum (Mg), bakır (Cu), çinko (Zn) düzeyleri Atomik Absorbsiyon Spektrofotometre (AAS) yöntemi ile ölçüldükten sonra intravenöz (İV) MgSO4 yükleme testi yapıldı. 24 saatlik idrarda Mg retansiyonu yüzdesi hesaplandı. %50? nin üstünde olanlar kesin eksiklik olarak kabul edildi. Test sonrası eritrosit içi Mg, Zn ve Cu düzeyleri AAS ile tekrar ölçüldü. Cut-off değeri verilerek yapılan incelemede hasta grubunda eritrosit içi Mg düzeyinin düşük olma oranı (%60,5) kontrol grubundan (%32) yüksek saptandı. İntravenöz Mg yükleme testi sonrası ölçülen eritrosit içi Mg düzeyleri, hasta grubunun test öncesi değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p%50) saptandı.
Özet (Çeviri)
Uğurlu, V. Changes in Trace Elements at Cellular Level in Poorly Controlled Type 1 Diabetes Mellitus Cases. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Pediatry, Thesis for Speciality in Medicine, Eskişehir, 2013. Trace elements levels is extremely low levels in cellular organism, however they have many essential functions in organisms. The main reasons of the deficiency of these elements in poor controlled diabetes are hyperglycemia, osmotic diuresis and increased oxidative stress. Only 1% part of trace elements are found in extracellular compartment, on the other hand 99% part are found in intracellular compartment, such as bone and muscle tissues, and in haemotological cells. This study included 43 type 1 diabetes mellitus (24 male, 19 female) and the ages ranging from 2 to 18 years old. The patients were groupped as well- medium- and poorly controlled DM with respect to HbA1c levels. Magnesium(Mg), copper (Cu), zinc (Zn) levels in erythrocyte were measured with Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS) method. Intravenous (iv) Mg load test was performed. Percentage of Mg retention was calculated in 24-hour urine. The Mg retention level > 50% were considered Mg deficiency. Post-test Mg, Zn ve Cu levels in erythrocyte were re-measured with AAS. In the analysis using cut-off value low Mg level in erythrocyte was found higher (%60,5) in the patient group compared to the control group (%32). Mg level in erythrocyte measured following iv Mg load test was found statistically significantly higher than pre-test level in patient group (p%50) in patient group.