İskemik olmayan serebral lezyonlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısı
The role of diffusion weighted magnetic resonance imaging in intracranial non-iscemic lesions
- Tez No: 242868
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ŞİRİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İntrakranial iskemik olmayan lezyonlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularını ortaya koymak ve ayırıcı tanıda faydalı olabilecek özelliklerin varlığını araştırmak. İntrakranial iskemik olmayan 71 olgu çalışmaya alındı. 19 olguda araknoid kist, 2 olguda epidermoid kist, 15 olguda primer tümör, 9 olguda metastaz, 3 olguda apse, 5 olguda demyelinizan hastalık, 3 olguda herpes ensefaliti, 3 olguda tüberküloz menenjit, 2 olguda bakteriyel menenjit, 2 olguda bakteriyel ensefalit, 1 olguda kabakulak ensefalit, 5 olguda non-spesifik viral ensefalit, 1 olguda SSPE ve 1 olguda glutarik asidüri tip 2 vardı. Olgulara konvansiyonel kranial MR görüntülemeye ek olarak eko-planar difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapıldı. Lezyonların kendisi ve duvarının morfolojik özellikleri ve difüzyon ağırlıklı görüntülerde sinyal özellikleri belirlendi. Tüm apse, herpes ensefalopati, epidermoid kistler, 5 demyelinizan olgunun 4'ünde difüzyon ağırlıklı görüntülemede hiperintens izlendi. 10 primer tümör, 5 metastaz, 2 Tbc menenjit, bakteriyel menenjit, SSPE, Glutarik asidüri tip 2, 2 non-spesifik viral ensefalit, kabakulak ve bakteriyel ensefalit hiperintens gözlendi. Tüm araknoid kistler, 5 primer tümör ve 4 metastaz olgusu difüzyon ağırlıklı görüntülemede hipointens izlendi. Primer tümörlerde difüzyon ağırlıklı görüntülerde kist duvarı genellikle hiperintens olup, tümör ile apse ayrımında bu bulgu anlamlı idi. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme intrakranial iskemik olmayan lezyonları değerlendirmede ve ayırıcı tanıda konvansiyonel MR görüntülemeye ilave bilgiler veren faydalı bir yöntemdir. Ancak hemoraji ve süper enfeksiyon gibi nedenlerle apse-tümör ayrımında yanılgılar ortaya çıkabilir. Bu durumda tümörlerde lezyon duvarının apsenin tersine hiperintens olması ayırıcı tanıda kullanılabilecek yardımcı bir özelliktir.
Özet (Çeviri)
To define the diffusion-weighted resonance (MR) imaging findings in intracranial non-ischemic lesions and to investigate possible special features for the differential diagnosis. Seventy-one patients with intracranial non-ischemic lesions were included in the study. There were 19 arachnoid cysts, 2 epidermod cysts, 15 primary tumors, 9 metastases, 3 abscesses, 3 herpes encephalitis, 5 demyelinization, 3 tuberculosis meningitis, 2 bacterial encephalitis, 1 mumps encepahilitis, 5 non-specifik viral encepahilitis, 1 SSPE, 1 glutaric aciduria type-2. In all patients, echo-planar diffusion-weighted MR imaging was obtained in addition to conventional cranial MR imaging. The morphologic features of the cystic portion and the wall of the cyst and signal intensities on diffusion-weighted images were evaluated. All abscesses, epidermoid cysts, herpes encephalitis and 4 demyelinization lesions were hyperintense on diffusion-weighted images. 10 primary tumors, 5 metastases, 2 tuberculosis meningitis, bacterial meningitis, SSPE, Glutaric aciduria type 2, 2 non-specific viral encephalitis, mumps and bacterial encephalitis were hyperintense. All arachnoid cysts, 5 primary tumors and 4 metastases were hipointense on diffusion-weighted images. In primary tumors hyperintensity was seen due to hemorrhage or superinfection on diffusion-weighted images. This was a significant findings for the differentiation between tumor and abscess. Diffusion-weighted MR imaging is a useful technique for the evalution of the intracranial non-ischemic lesions and gives additional beneficial information to conventional MR imaging. However, misinterpretations for the tumor diagnosis due to hemorrhage and superinfection may occur. In this case, hyperintense appearance of tumor wall in contrast to abscess, which is iso-hypointense, may be useful for the differentiation.