Mikrotianın otojen kostal kıkırdak ile onarımı ve mikrotik hastalarda moleküler genetik araştırma
Reconstruction of the microtic ear with autologous cartilage and molecular genetic analysis of microtic patients
- Tez No: 242869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEKERECOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mikrotia, küçük kulak anlamındadır. Mikrotia deformitesi kulağın belirli anatomik kısımlarının yokluğundan tam yokluğuna (anotia) kadar değişen klinik görünümleri ile karşımıza çıkabilir. Mikrotia, tanımındaki sadeliğinin aksine henüz tam olarak aydınlanmamış etiyolojisi ve tedavisindeki cerrahi zorluklar nedeniyle halen üzerinde çalışılması gereken konulardan bir tanesidir. Görülme sıklığı 0.8-4.2/10.000 arasındadır. Mikrotia etyolojisi multifaktöriyeldir. Farklı genetik ve çevresel faktörler suçlanmaktadır. Mendelyan herediter formlarında otozomal dominant/resesif geçiş ve kromozomal aberasyonlar (sapma) rapor edilmiştir. Brankial arkların gelişiminde önemli rol oynadığı bilinen hox genleri ile ilgili farklı hayvan deneyleri yapılmışsa da izole mikrotiaya sebep olan gen bölgesi henüz belirlenememiştirÇalışmamızda mikrotianın genetik etyolojik predispozisyonu ve ailesel geçişini araştırmak amacıyla, kliniğimize başvuran mikrotialı hastalar ve 1.derece yakınlarından alınan kan örneklerinde PCR-SSCP yöntemini kullanarak FGF3 geni promotor polimorfizmleri araştırılması planlanmıştır. Bu hastalardan genetik farklılık saptananlar ve saptanmayanlar arasındaki klinik özelliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kontrol grubu olarak mikrotia ya da sendromik başka bir hastalık öyküsü olmayan aynı yaş grubundan 21 kişi seçildiÇalışmaya dahil edilen 21 mikrotialı hastadan poliakrilamid jel elektroforezinde yürüme farklılıkları gözlendi. 3 hastada FGF3 geninin c.254delT bölgesinde, 2 hastada p.Leu6Pro bölgesinde farklılık saptandı. Hasta DNA'ları dizi analizi yaptırmak üzere saklandı. Hastalardan birinde 2 gen bölgesinde de farklılık bulunmaktaydı. c.254delT ve p.Leu6Pro bölgelerinde farklılık gözlenen 4 hastadan tümünde farklı şiddette hemifasiyal mikrozomi bulguları mevcut iken, bir hastada da farklı göz ve el bulgularına rastlandı. Ameliyat sırasında mikrotik kalıntı kıkırdaktan alınan örneklerde histopatolojik inceleme yapılarak kalıntı kıkırdağın farklı histolojik yapıda olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Microtia literally means small ear. Microtia deformity has variable clinical presentations including absence of any anatomical part of the ear to complete ear aplasia (anotia). In spite of the simplicity of the term of microtia, further researches are still needed, cause of unknown etiology and the difficulty of surgical reconstruction of microtia. The prevalence of microtia is 0.8-4.2 per 10000 births. Microtia has multifactorial etiology. It is thought that several different genetic and environmental factors are responsible from the etiology of microtia. Mendelian hereditary forms of microtia with an autosomal dominant or recessive mode of inheritance, and some forms due to chromosomal aberrations have been reported. Since wide variety of animal investigations have been performed about the hox genes which is known to have an important role on branchial arch development, a gene locus responsible from microtia is still unclearIn our study, we were planning to research the promotor polymorphism of FGF3 gene to investigate genetic etiological predisposition and familial inheritance of microtia using PCR-SSCP system on the blood of microtic patients and their family referred to our clinic. Moreover, we proposed to compare the phenotypical features of patients? in whom we determined genetic variety and patients who had normal genetic attribution. In the same ages with microtia patients, 21 patients who don?t have any syndromes or microtia history were included to this study as a control groupIn 4 of 21 patients included in that study, we identified movement differences on polyacrylamide gel electrophoresis. In 3 patient c.254delT gene locus and in 2 patient p.Leu6Pro gene locus of FGF3 genes were identified to have differences. The patient DNA?s were keeping for obtaining DNA sequence analysis. One of the patients had differences in both 2 gene locus. Four of the patients that identified differences on FGF gene locus had hemifascial microsomia features and one patient has several eye and hand findings. We performed a histopathological examination on remnant cartilage fragments that we took out during the microtia operation and investigate whether the remnant cartilage had different histological findings or not.