Deneysel akut hepatik iskemi-reperfüzyon yaralanmasında everolimus'un oksidan-antioksidan sistem ve hepatik histoloji üzerine etkileri.
Effects of Everolimus on oxidant-antioxidant system and on hepathic histology in experimental hepathic -ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 242893
  2. Yazar: BAHAR GÜRLEK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İskemi-reperfüzyon hasarı karaciğer cerrahisi sonrası meydana gelen hepatoselüler yaralanmanın en önemli nedenlerindendir. Transplantasyon cerrahisinde başarıyı belirleyen faktörlerden birisi de operasyonlar sırasında yaşanan İ/R hasarıdır. Bu olay karaciğer transplantasyonunun %10- 20 oranında ciddi hepatik yetmezlik, akut-kronik rejeksiyon, erken retransplantasyon ve ölümle sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Hepatik İ/R hasarından koruyucu mekanizmaların bilinmesi ve önlenmesi, transplantasyon cerrahisinin başarısını arttırmak açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada makrolid grubu bir antibiyotik olan, mTOR inhibisyonu ile böbrek ve kalp transplantasyonunda immunsupresif olarak kullanılan everolimusun hepatik İ/R hasarından koruyucu etkinliği araştırılmıştır.Çalışmamızda toplam 24 adet 200-250 gram ağırlığında Winstar albino dişi sıçan kullanıldı. Denekler dört gruba ayrıldı. Grup I; sham (kontrol) grubu olup medikal tedavi uygulanmadan sadece laparatomi uygulanarak kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Grup II; İ/R grubu olup bu gruptaki deneklere de herhangi bir tedavi verilmedi. Hepatik arter, portal ven ve safra yolu ortaya çıkartılarak atravmatik vasküler klemp ile 60 dakika boyunca iskemi uygulandı. 24 saatlik reperfüzyon sonrasında laparatomi yapılarak kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Grup III; everolimus grubu olup bu gruptaki deneklere 7 gün boyunca 1.5 mg/kg/gün dozunda peroral everolimus tedavisi verildi ancak iskemi modeli oluşturulmadı. Tedavi bitiminde laparatomi yapılarak kan ve karaciğer doku örnekleri alındı.Grup IV; everolimus + İ/R (tedavi) grubu olup bu gruptaki deneklere 7 gün boyunca 1.5 mg/kg/gün dozunda peroral everolimus tedavisi verildi. Tedavi bitiminde 8. günde, grup III'e uygulanan aynı yöntemle İ/R uygulandı ve 24 saatlik reperfüzyon sonrası kan ve doku örnekleri alındı.Tedavi etkinliğini göstermek amacıyla serum AST, ALT, albumin, IL-6, TNF-? doku MDA ve SOD düzeylerine bakıldı. Alınan doku örneklerinden histopatolojik inceleme yapıldı.Sonuçta, tedavi grubunda histopatolojik incelemede üç ratta intraparankimal nekroz izlenmesi düşündürücü olsa da, biyokimyasal olarak anlamlı düzeyde iyileşme sağlanması everolimusun hepatik İ/R hasarından koruyucu olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Ischemia-reperfusion (I/R) injury is one of the mot common ethyology of hepatocellular damage occure after liver surgery. Achievement of transplantation surgery is depends on I/R injury during operation. This issue can be resulted as fulminant hepatic failure, acute-chronic rejection, early retransplantaion and death by a ratio of 10-20 %. So, recognizing and preventing the mechanisms of hepatic I/R injury, is important for increasing the success of transplantation surgery.In this study, we investigate the protective effect of everolimus in hepatic I/R injury which is an macrolide antibiotic and also an immunsupressive drug for heart and kidney transplantation by mTOR inhibition.We used 24 female Winstar albino rat with a weight of 200-250 gr. The animals were randomized into four groups. Group I; sham (control) group whom didn?t given medical treatment, only laparotomy was performed and blood and liver tissue samples were collected. Group II; I/R group whom also didn?t?t given medical treatment. An atravmatic clip was used to prevent blood supply to the left lateral and median lobes of liver. After 60 minutes of hepatic ischemia, the clip was removed to recover hepatic reperfusion for 24 hours and blood and liver tissue samples were collected. Group III; I/R group whom were treated with 1.5 mg/kg/day everolimus peroral without performing ischemia. After 7 days blood and liver tissue samples were collected. Group IV; everolimus + I/R (treatment) group whom were treated with 1.5 mg/kg/day peroral everolimus .After 7 days of treatment, ischemia were performed as explained above and days blood and liver tissue samples were collected.To show the efficiency of treatment AST, ALT, albumin, IL-6, TNF-?, tissue MDA and SOD levels were investigated. Histopathological investigation was performed from tissue samples.In conclusion; athough in histopathological investigation, establishing intraparanchimal necrosis in three rats from treatment group is challenging, istatistical significant recovery in biochemical results supports the efficiency of everolimus in hepatic I/R injury.