Sıçanlarda oluşturulan deneysel kolit modelinde Etil Pirüvat'ın etkileri ile kolit sürecinin baskılanması
Suppression of colitis process with effects of EP in an experimental colitis model on rats
  1. Tez No: 242894
  2. Yazar: ABDULLAH BAHADIR ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkların patogenezinde epitelyal fonksiyon bozuklukları ile birlikte proinflamatuar sitokinler, oksidan ajanlar ve kemokinlerin önemli rolü olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalar ile göstermiştir. Bu çalışmada, sıçanlarda oluşturulan deneysel kolit modelinde, oluşan inflamasyon üzerine antiinflamatuar ve antioksidan bir ajan olan Etil pirüvat (EP)'ın etkileri incelenmiştir.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 225?275 gram arasında değişen 24 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak eşit sayıda her biri 8 sıçan içeren 3 gruba ayrıldı (kontrol, kolit ve tedavi grupları). Kontrol grubundaki sıçanlara rektal yoldan serum fizyolojik (SF) verildi. Kolit grubuna trinitrobenzen sülfonik asit ve etanol karışımı (TNBS?E) rektal yoldan verilerek kolit oluşturuldu. Son olarak, tedavi grubuna ise TNBS?E ile kolit oluşturulduktan sonra, 30. dakikadan başlanarak on gün boyunca günde bir defa intraperitoneal olarak ringerli laktat solusyonu içinde çözünmüş 100 mg/kg EP verildi. Üçüncü ve 10.günlerde deneklerden 1 cc kan örnekleri alındı. Deneklere, on gün sonra anestezi altında orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Öncelikle vena kava inferiordan kan örnekleri alındı ve santrifigasyona tabi tutuldu. Eş zamanlı olarak sol kolektomi yapıldı. Kolondaki inflamasyon makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi ve derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies have shown that impairment in inflammatory bowel disease (IBD) along with proinflammatory cytokines and chemokines have important roles in pathogenesis of IBD. In this study, the effects of EP (Ethyl pyruvate) which is an antiinflammatory and an antioxidant agent, on the inflammatory process of the experimental colitis model have been investigated in ratsMaterials and Methods: In this study, 24 Wistar albino famale rats weighing 225?275 g were used. Rats were randomly divided into 3 groups each including 8 rats (control, colitis and treatment groups). Normal saline (SF) was given to control group rectally. Trinitrobenzene sulfonic acid and ethanol mixture (TNBS?E) was instilled rectally for colitis formation in colitis group. Finally, for the treatment group, after instillation of TNBS?E, beginning from thirteth minute, 100 mg/kg EP dissolved in lactated Ringer?s solution administered intraperitoneally once a day during 10 days. A midline laparotomy was performed on the 10th day. Blood samples were taken from vena cava inferior and santrifugated, and the left colon was resected. Microscopic and macroscopic findings of colonic inflammation were evaluated and graded. Myeloperoksidase (MPO), malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP), glutathione (GSH) levels of the colonic tissues and tumor necrosis factor-?.