Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde oksidan ve antioksidan paremetrelerin araştırılması
Evaluation of oxidant and antioxidant parameters in childreen and adolescent with Attention Deficit Hyperactivity Disorder
- Tez No: 242908
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHNUR ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
DEHB prensip olarak genetik bir hastalıktır, ancak çevresel ve biyokimyasal faktörler de hastalığın etyopatogenezisinde rol oynamaktadır. DEHB'de biyokimsal nedenlerine yönelik çok az çalışma yapılmıştır. Biz bu çalışmada DEHB'de muhtemel oksidatif metabolizma değişikliklerini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya birbirine benzer 35 DEHB'li olan ve 35 sağlıklı çocuk ve ergen alındı. Venöz kan örnekleri alınarak oksidanların düzeyleri ve antioksidanların aktiviteleri ölçüldü.NO ve MDA düzeyleri hasta grubunda kontrollere göre yüksekti. GSH-Px aktivitesi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. CAT aktivitesi hasta grubunda kontrol grubuna oranla yükselmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. SOD aktivitesi gruplar arasında farklılık göstermiyordu.Oksidanlardan NO ve MDA düzeylerinde belirgin yükselme ve GSH-Px aktivitesinde azalmaya bakarak DEHB'li çocuk ve ergenlerde oksidatif stresin varlığından söz edebiliriz. CAT aktivitesindeki artma ise oksidanların artşına yanıt olarak reaktif bir artış olabilir.
Özet (Çeviri)
ADHD is principally a genetic disorder, but environmental and biochemical factors also play a role in its etiopathogenesis. There are few studies evaluating the biochemical basis of ADHD. In our study we aimed to evaluate the probable changes of oxidative metabolism in ADHD.Children and Adolescents with ADHD (n:35) and case matched healthy contols (n:35) were recruited for the study. Venous blood samples were collected; oxidants levels and antioxidants activities were measured.NO and MDA levels of the patients were significantly higher than the controls. GSH-Px activities of the patients was significantly lower than the controls. Although CAT activities of the patients were higher than the controls, the difference was not statistically significant. SOD activities show no significant differences between the groups.Remarkable high levels of oxidants NO and MDA, and low GSH-Px activities suggest an oxidative stress in child and adolescents patients with ADHD. CAT activities may be increased compensatorily in response to increased oxidant levels.