Valproat ve oxcarbazepin kullanan epileptik çocuklarda serum ınsülin, kortizol, leptin, NPY ve galanin düzeyleri
Serum insulin, cortisol, leptin, NPY and galanin levels in epileptic children receiving valproat and oxcarbazepine
  1. Tez No: 242909
  2. Yazar: ALİ CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocuklarda oxcarbamazepine (OXC) ve valproate (VPA) monoterapisinin çocuklarda ağırlık artışına yol açıp açmadığını, eğer açıyorsa bunun patogenezi açıklamaktır.Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik nöroloji ünitesinde parsiyel veya jeneralize epilepsi tanısı konmuş 3-18 yaş arası 50 çocuğa antiepileptik tedavi başlandı (OXC:22, VPA:28). OXC kullanan hastalarda tedavi öncesi (0.), 6. ve 18. ayda, VPA monoterapisi başlanan hastalarda tedavi öncesi (0.) ve 18. ayda serum glikoz, insülin, kortizol, leptin, nöropeptid Y(NPY) ve galanin düzeylerine bakıldı. Her olgunun tedavi öncesi (0.), 6. ve 18. ayda, kilo (ortadan sapma), boy (ortadan sapma), ve vücut kitle indeksleri (VKİ) kaydedildi.Bulgular: OXC kullanan olgularda, tedavi öncesi (0.), 6. ve 18. ayda kan şekeri, insülin, kortizol, leptin, nöropeptid Y, galanin, kilo, boy ve BMI indeksleri arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0,05). Buna karşın VPA kullanan olgularda, tedavi öncesi (0.), ve 18. ayda serum leptin, NPY, galanin, kilo ve BMI düzeyleri arasında istatistiksel olarak fark saptandı (p0,05).Yorum: Sonuçlarımız, OXC tedavisinin çocuklarda kilo artışına neden olmadığı göstermektedir. VPA kullanan çocuklarda ise başlangıç değerlerine göre kilo artışının görülmesi ve aynı hastalarda leptin, NPY ve galanin düzeylerinin artması literatür ile uyumlu olarak VPA'nın kilo artışına bu hormonları artırarak yaptığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate whether oxcarbamezapine (OXC) and valproate (VPA) monotherapy causes weigh gain in epileptic children, and if so to elucidate its pathogenesis.Material and methods: A total of 50 children diagnosed to have partial or generalized epilepsy, aged 3-18 years, in Pediatric Neurology Unit of Gazi University Faculty of Medicine were assigned to antiepileptic therapy (OXC: 22, VPA: 28). Serum levels of glucose, insulin, cortisol, leptin, neuropeptide Y (NPY) and galanin were assessed before (0th), and 6 and 18.th month of therapy for OXC, and (0th) and 18.th month of therapy for VPA monotherapy. Weight (median deviation), height (median deviation) and body mass index (BMI) of the individual cases were determined before and 6 and 18 month after the therapy.Results: There was no statistically significant difference between Glucose, insulin, cortisol, leptin, NPY, galanin, weight, height and BMI values of the pre-treatment, and 6 and 18 months after OXC therapy (p>0.05). Whereas, the pre-treatment and 18th months VPA treatment serum leptin, NPY, galanin and weight and BMI values were significantly different (p0.05).Conclusion: Our results indicate that OXC therapy do not cause weight gain in children. Children treated with VPA gained weight compared to pretreatment values and in agreement with literature the determined high levels of leptin, NPY and galanin was mediating the VPA induced weight gain.