Karanfillerde virutik kökenli olabilecek belirtilerin etmenlerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar.
The Studies on the determination of symptoms to be caused by viruses in carnation plants.
  1. Tez No: 24292
  2. Yazar: ŞENGÜL ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YORGANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü»nde 1990-1991 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmanan amacı; İnciraltı, Seferihisar ve Menderes yörelerindeki karanfil seraları gezilerek virutik kökenli olduğundan şüphe edilen karanfil bitkilerinden alınan örneklerin test bitkilerine mekanik inokulasyonu yapılarak gerçekten virutik kökenli olup olmadığının belirlenmesi ve hangi virüs olduğunun serolojik çalışmalar yardımıyla tanılanmasıdır. Gezilen seralarda en çok kıvrık sürgün ucu, dalgalı kıvırcıklarıma, zayıf kıvrık sürgün, yapraklarda çentikler ile kalınlaşma, çatallarıma ve tüm bitkide rozetleşme belirtilerine rastlanmıştır. Alınan örneklerden elde edilen özsu ile Chenopodium guinoa test bitkilerine mekanik olarak inokule edilmiş ve tüm örneklerden alınan özsuların bu -bitkide klorotik ve nekrotik lokal lezyonların oluştuğu gözlenmiştir. Her belirti tipi için temsilciler seçilmiş ve elde edilen özsu düşük devirli santrifüjde berraklaştırıldıktan sonra Wageningen/Hoilanda'dan getirtilen Karanfil Damar Beneklilik virüsü, Karanfil Latent Virüsü, Karanfil Yanık Halka Virüsü, Karanfil Halka Leke Virüsü, Karanfil Benek55 virüsü antiserumlarıyla mikropresipitasyon ve agarjel çift diffüzyon testleri ile testlenmiştir. Temsilci seçilen 11 örnekten 10 adedi yukarıda ve¬ rilen virüs antiserumlarının bir veya ikisiyle reaksiyon verdiği görülmüş, sadece 11 no.lu örnek ile p.guinoa'da lokal lezyonların oluştuğu halde serolojik testlerde ke¬ sin reaksiyon gözlenmemiştir. Sonuç olarak testlenen örneklerin tümünün viruslar- la enfekteli oldukları ve bu örneklerde Karanfil Damar Beneklilik Virüsü, Karanfil Yanık Halka Virüsü ve Karanfil Benek Virüsü'nün varlığının ortaya konduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STUDIES OH THE DETERMINATION OF SYMPTOMS TO BE CAUSED BY VIRUSES IN CARNATION PLANTS The present work has been carried out in Department of Plant Protection, Agricultural Faculty, Ege University "between the years of 1990-1991. The aim of this research was to determine whether the carnation plants in greenhouses in Balçova, İnciraltı, Seferihisar, Çamönü and Menderes were really infected with virus or virus-like organisms or not. So, in further stage of the work the collected leaf samples were inoculated mechani cally to certain test plants and serological assays were performed by using these samples in order to detect the viral agent(s). Twisted shoots, leaf crinckle, slightly curved shoots, notches, thickening and saw- toothed on leaves and rosetting in plants were the mostly observed symptoms. The sap from the leaf samples were mechanichally inoculated Chenopodium quinoa test plants and it was found that all samples caused chlorotic and necrotic local lesions on these plants. Later, the representatives were selected for every kind of symptoms and the obtained sap were cleared by the57 centrifuge in low speed. After centrifugation, the super natant phases were -tested with the antisera of carnation vein mottle virus, carnation latent virus, carnation etch ed ring virus, carnation ringspot virus, carnation mottle virus, supplied from Wageningen /Netherlands, by means of agarjel double diffusion and micropre cipi tat ion tests. It was seen that 10 from 11 representative samples reacted to one or two of mentioned virus antisera. Although the remaining one sample (no. 11) was negative in serologi cal assays, it produced local lesions on G. quinoa. As the result of the study, we can say that all the tested samples were seemed to be infected with some viruses and it was found out that main present viruses in the samp les at our work were carnation vein mottle virus, carnation etched ring virus and carnation mottle virus.