Bolu ilinde karanfil yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
Reearches on carnation growing in Bolu region
- Tez No: 568388
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Bolu ilinde karanfil (Dianthus caryophyllus L.) bitkisinin yetiştirilebilirliği ve bazı karanfil çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın esas amacı, ülkemizde kesme çiçek yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ve ihracata sunulduğu Antalya bölgesinde, yaz aylarında seralarda sıcaklığın çok artması sebebiyle kesme çiçek yetiştiriciliğinin mümkün olamaması ve bu dönemde pazarda oluşan boşluğa hitap edecek yeni bir bölge olarak Bolu'nun düşünülmesidir. Çalışmada 6 farklı sprey karanfil çeşidi kullanılmış olup ve bu çeşitlerin performansları ölçülmüştür. Çalışma sonucunda en yüksek çiçek çapı değeri kırmızı (Diantus barbatus burunello) çeşitte (51,3 mm) bulunurken en kalın çiçek sapı değeri sarı-kırmızı (Diantus barbatus carinbo) çeşitte 6,5 mm olarak belirlenmiştir. Çiçek sapı uzunluğu bakımından sarı-kırmızı (Diantus barbatus carinbo) çeşit 75,6 mm çiçek sapı uzunluğu değeriyle öne çıkan çeşit olmuştur. Sprey karanfillerde önemli bir özellik olan gonca sayısı bakımından ise sarı-kırmızı (Diantus barbatus carinbo) çeşit ortalama 5 gonca/bitki ile en yüksek gonca sayısına sahip çeşit olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular dünyada yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve karanfil çeşitlerinden elde ettiğimiz verilerin diğer çalışmalarla örtüştüğü hatta bazı çeşitlerin daha üstün performansa sahip olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla ülkemiz kesme çiçekçiliği için önemli bir tür olan karanfilin bolu koşullarında serada yetiştiriciliğinin uygun ve önerilebilir olduğu kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the cultivation of carnation (Dianthus caryophyllus L.) and performance of some carnation varieties were investigated. The main aim of the study is to think of Bolu as a new region which will appeal to the gap in the market in this period due to the increase in temperature in greenhouses in summer in Antalya where cut flower cultivation is intensively made and exported. Six different spray carnation types were used in the study and their performance was measured. As a result of the study, the highest flower diameter value was found in red (Diantus barbatus burunello) variety (51.3 mm) while the thickest flower stem value was determined as 6.5 mm in yellow-red (Diantus barbatus Carinbo) variety. In terms of the length of the flower stalk, the variety of yellow-red (Diantus barbatus Carinbo) varieties with a length of 75.6 mm flower stalks has been distinguished. In terms of the number of flowlet that are an important feature in the spray carnations, the yellow-red (Diantus barbatus Carinbo) varieties were found to have the highest number of flowlet with an average of 5 flowlet / plants. The findings obtained in our study were compared with other studies in the world and it was determined that the data obtained from carnation varieties matched with other studies and even some of the varieties had superior performance. Therefore, it is concluded that the cultivation of the carnation, which is an important species for our country's cut flower industry, is suitable and recommended in the greenhouse conditions in Bolu.