1-MCP (metilsiklopropen) uygulanmış sprey karanfillerde morfolojik-fizyolojik gözlemler ve ETR1-CTR1 gen aktivitelerinin araştırılması
Morfological and physiological observation on 1-MCP spreyed carnations and research on the activity of ETR1-CTR1 genes
- Tez No: 276935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. YEŞİM YALÇIN MENDİ, PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması karanfil bitkilerinde, 1-MCP'nin raf ömrü üzerine etki mekanizmasını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla hasat sonrası ticari karanfil çeşitleri `Amelia' ve `Natila' karanfil örneklerine 20 oC sıcaklıkta, 24 saat süre boyunca 500 nl/l, 1000 nl/l dozları ve kontrol olmak üzere 3 farklı 1-MCP uygulaması yapılmıştır. Uygulama sonrasında karanfiller 3 hafta süresince soğuk hava deposunda muhafaza edilmiştir. Bu süre boyunca 12. saat, 24. saat, 3.gün, 6.gün, 10.gün, 15.gün ve 21.günlerde karanfil bitkilerinden petal örnekleri alınarak morfolojik ve fizyolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Muhafaza sırasında belirtilen sürelerde alınan örneklerde 1-MCP uygulamaları sonucunda, etilen biyosentezinden sorumlu olan CTR1 ve ETR1 genlerinin ifadesindeki farklılıkları tespit etmek amacıyla Real-Time PCR analizleri yapılmıştır. Bu sonuçlara dayalı olarak tüm uygulamalarda 21 günlük muhafaza sonrasında örneklerin halen canlılıklarını korudukları gözlenmiş ve örneklerde etilen üretimine rastlanmamıştır. Real Time PCR analizleri sonucunda CTR1 geninin ETR1 genine göre daha yüksek düzeyde ifade edildiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of 1-MCP mechanizm on shelf life and morphological characteristics of carnations (Dianthus caryophyllus). Three different 1 MCP (500 nl/l, 1000 nl/l doses and control) doses were applied for 24 hours at 20°C on two commercial carnation species, `Amelia? and `Natila? after harvesting. Carnations were stored at 4°C for 21 days after applications. During this storage time at 12th hours, 24th hours, 3rd day, 6th day, 10th day, 15th day and 21st day petal samples were obtained and morphological plant characteristics were determined and compared against each other. Real-Time PCR analysis were carried out to determine expression differences of CTR1 and ETR1 genes responsible from ethylene biosynthesis during storage. The results showed that, petal samples were still remain fresh and there was no ethylene expression in petal samples after 21 days of storage. CTR1 gene expression was more than ETR1 gene expression according to Real Time PCR analysis results.