Gaziantep ilinde 2005-2008 yılları arasında meydana gelen adli ölümlerin retrospektif incelenmesii
A retrospektive study on forensic deaths that occurred in Gaziantep province between years of 2005-2008
- Tez No: 242943
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ERGİN DÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada 2005-2008 yılları arasında Gaziantep il merkezinde postmortemdeğerlendirilmesi yapılan 2372 adli ölüm olgusunun retrospektif incelemesi yapılarak,Gaziantep yöresine ait adli ölüm olgularının profilinin çıkarılması ve ilerde alınabilecektedbirlere ışık tutmak amaçlanmıştır. Olgularının 1863'ü (%78.5) erkek, 509`u (%21.5)kadındır. En fazla adli ölüm olgusu %51.7'lik oran ile 15-49 yaş grubunda görülmüşolup, nöbetçi Cumhuriyet Savcısına adli ölümlerin oluş nedenlerine göre bildirimleriincelendiğinde; %57`lik oran ile (1352 olgu) kazaların ilk sırada yer aldığı tespitedilmiştir. Postmortem inceleme olarak sadece 708'ine (%29.8) otopsi işlemiuygulanmış ve 1172`sinde (%49.4) tek pratisyen hekimin incelemeyi yaptığıbelirlenmiştir. Meydana gelen adli ölümlerde postmortem incelemelerde belirlenenölüm nedenleri incelendiğinde; %38'lik oran ile künt kafa travmalarının 1. sırada yeraldığı tespit edilmiştir.Somut ve objektif veriler ile nedeni kanıtlanamayan tüm ölümler, birer adli ölümolgusu olarak değerlendirilmelidir. Otopsi işlemi, ölüm sebebi ve mekanizmasını ortayakoymada en önemli yöntemdir. Adli otopsilerin eksiksiz ve doğru yapılabilmesindepostmortem incelemede adli tıp uzmanının bulunması önemlidir. Adli tıp uzmanlarınınsayısının arttırılması gerektiği kadar, ilgili Cumhuriyet Savcılıkları tarafından adli tıpuzmanının postmortem incelemelerde bulundurulması zorunluluğuna da uyulması diğerönemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.Ölüm nedeni ne olursa olsun, adli olgu olarak değerlendirilen tüm ölümlerdeeksiksiz ve usulüne uygun otopsi yapılması için, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıve uygulama için alt yapının hazırlanması ve uzmanlık gerektiren postmortemincelemenin konunun uzmanları tarafından yapılması için de, çözümler üretilmesigerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a retrospective analysis of 2372 forensic death cases were utilizedbetween years of 2005-2008 in Gaziantep province. The intention was to get a profileon forensic deaths in Gaziantep province to enlighten cases to get probable precautions.Forensic cases considered were 1863 male (78.9%) and 509 female (21.5%). Accordingto notification taken by the public prosecuter; the highest number of forensic deathcases were noticed in age group of 15-49 with 51.7%. It was also found that 1352(57%) the cases were mostly caused by accidents. As postmortem examination, only708 cases (29.8%) were exposed to autopsy and among them only 1172 cases (49.4%)were examined by only a single practitioner. Upon examination on deaths occured forthe postmortem examination of the forensic death cases that had occurred, the crushinghead traumas were taken in the 1st place having 38% ratio in overall search.Deaths which the causes cannot be proven with missing objective datauncertainties have to be evaluated as forensic death cases. Autopsy is the mostsignificant method to determine the cause of death and the mechanism of death. In orderfor the forensic autopsies to be performed in a correct and complete manner, it isessential to have a forensic expert to during the postmortem examination. The point isthat the number of forensic experts must be increased. In addition to that there must bean obligation to have a forensic expert during postmortem examination.Whatever the cause of death is, when it is utilized as forensic case, differentsolutions must be produced by the experts on the subject to improve the infrastructureon postmortem examination. This will definitely require the expertise knowledge, andlegal regulations to perform a proper autopsy for all death cases.