Antiepileptik ilaçların troid hormon düzeyleri ve serum biyokimyasına etkileri
The effects of the antiepileptic drugs on thyroid hormons and blood biochemistry
- Tez No: 242942
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antiepileptik ilaçların hormon, lipit ve lipoprotein metabolizmasını etkiledikleri, serum vitamin B12 ve folat düzeylerini değiştirdikleri gösterilmiştir. Ancak bu yayınlar enzim inhibisyonu veya indüksiyonu yapan eski antiepileptiklerle yapılmış çalışmalardır. Yeni nesil antiepileptik ilaçlarla bu konularda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Oysaki son yıllarda yan etkilerinin ve ilaç etkileşimlerinin daha az olması sebebiyle tercih edilen yeni nesil antiepileptikleri kullanan hasta sayısı giderek artmaktadır. Bu çalışmada eski (karbamazepin ve valproik asit) ve yeni nesil antiepileptiklerin (okskarbazepin, levetirasetam, topiramat) tiroid hormonları, vitamin B12, folat ve lipit profiline etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Parsiyal epilepsi tanısıyla izlenen, en az 1 yıldır tek tip antiepileptik ilaç (Karbamazepin (n=15), valproik asit(n=15), topiramat (n=9), Levetirasetam (n=9) ve okskarbazepin(n=15)) kullanan toplam 63 epileptik hasta çalışmaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the antiepileptic drugs on hormons, lipid and lipoprotein metabolisms and the levels of the vitamin B12 and folate have been well verified. But these studies were about old antiepileptics which are enzyme inhibitors and inductors. There are very limited numbers of studies about the same subject of the ?new? antiepileptics, up to this date. Growing numbers of epileptic patients are using new antiepileptics these days. The new antiepileptics have superior features like low side-effect profile and drug-drug cross reactivity. In this study, antiepileptics like valproic acid and carbamazepine were compared with new antiepileptics such as oxcarbazepine, levetiracetam and topiramate about the effects on thyroide hormons, lipid profile, serum levels of folic acid and vitamin B12.Patients with partial epilepsy were recuited for the study. They were epileptic patients for at least one year in antiepileptic drug regimen. Total number of 63 patients; 15 for carbamazepine, 15 for valproic acid, 15 for oxcarbazepine, 9 for levetirasetam and 9 for topiramate were arranged in different drug groups. Two different control groups, first as healthy (n=15) and second as epileptic but no use of drugs (n=15) were gathered.Results of the healthy controls and the epileptic controls were compared.