Kliniğimizdeki fakoemülsifikasyon cerrahisi sonuçları
The Results of phacoemulsification surgery in our clinic
- Tez No: 242944
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kliniğimizde gerçekleştirilen fakoemülsifikasyon cerrahisi sonuçlarınısunmak.Materyal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz HastalıklarıAnabilim Dalı'nda Ocak 2002 ? Aralık 2007 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon yöntemiile opere olan ve kayıtlarına ulaşılabilen yaş ortalamaları 68,34±3,8 olan 592'si kadıntoplam 1100 hastanın 1200 gözüne ait veriler retrospektif olarak incelendi. Olgulardagelişen intraoperatif ve postoperatif bir aylık döneme ait komplikasyonlar ve bukomplikasyonların diabet, geçirilmiş üveit ve pseudoeksfoliasyon varlığı ile olan ilişkisiistatistiksel olarak incelendi.Bulgular: Görme keskinliği 0,5 ve üzerinde olan gözlerin sayısı preoperatifdönemde 210 (%18,4) iken, bu değer ameliyat sonrası 798'e (%66.7) çıkmıştır.İntraoperatif komplikasyonlar 224 gözde gelişmiş olup bu komplikasyonlar arasında arkakapsül rüptürü %8,3'lük oranıyla en fazla izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To present the resullts of phacoemulsification surgery in our clinic.Material and Methods: The patients whose records that could be achieved andunderwent phacoemulsification surgery between January 2002 and December 2007 inOphtalmology Department of School of Medicine, Karadeniz Technical University, wereincluded in this study. 1200 eyes of 1100 patients were examined retrospectively. Themean age of the patients was 68,34 ± 3,8, and 592 of them were women. We haveevaluated statistically the intraoperative and postoperative complications and also theassociations between these complications and the diseases like diabetes,pseudoexpholiation, uveitis during the one month period after the operation.Results: Before the operation 210 eyes? (%18.4) visual acuity were 0.5 or higher,but postoperatively the number eyes that had visual acuity 0.5 or higher was 798 (%66.7).During the operation of 224 eyes intraoperative complications were observed, and the mostcommon of them was the rupture of posterior capsule ( % 8.3 ).