Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı olgularda solunum fonksiyon testleri ile ekspiratuvar yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi bulgularının korelasyonu
The correlation between the findings of expiratory high resoliution computed tomography and respiratory function tests in cases with chronic obstructive lung disease
- Tez No: 242988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan olgularda ekspiratuvar yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) bulguları ile solunum fonksiyon testleri (SFT) arasındaki ilişkilerin saptanması ve YRBT'nin tanıya katkısını belirlenmesidir.2008-2009 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında tanısı konulan ve takip edilen 60 KOAH'lı hasta grubu ile kliniğe öksürük şikayeti ile başvuran ancak SFT değerleri normal olan 65 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan olgulara anabilim dalımızda YRBT incelenmesi gerçekleştirildi.KOAH'lı 60 olgunun 15'i kadın (%25), 45'i erkek (%75), kontrol grubunda ise 65 olgunun 6'sı kadın (%13.8), 59'u erkek (%86.2) 'ti. Olguların ortalama yaşları 50.4 idi.KOAH'lı olguların YRBT incelemesinde; olguların 35'inde tübüler bronşektazi, 33'ünde bronş duvar kalınlaşması, 35'inde amfizem, 26'sında dallanan sentrilobüler bronşioler kalınlaşmalar ve 22'sinde hava hapsi saptanmıştır.Kontrol grubu olguların YRBT incelemesinde; olguların 1'inde tübüler bronşiektazi, 2'sinde bronş duvar kalınlaşması, 2'sinde amfizem, 16'sında sentrilobüler bronşioler kalınlaşmalar ve 5'inde hava hapsi saptanmıştır.KOAH grubunda %FEV1, %FVC ve FEV1/FVC değerleri kontrol grubuna göre belirgin olarak düşük bulunmştur. Ayrıca YRBT bulguları ile SFT değerleri arasında belirgin korelasyon saptanmıştır. Ayrıca ekspiratuar YRBT de SFT değerleri normal olsa bile amfizem, bronşektazi gibi bulgular saptanmıştır.Sonuç olarak YRBT'nin KOAH tanısında SFT'ye belirgin derecede katkı sağladığını düşünüyoruz. Bunun yanında KOAH'ın erken evrelerinde ekspiratuar YRBT'nin SFT'ye üstün olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to find out the relationships between measures of expiratory high resolution computoed tomography (HRCT) and prespiratory function tests (RFT) to determine the contrubition of HRCT in chronic obstructive lung disease (COLD) patients.In 2008-2009 60 patients diagnosed with COPD and followed by faculty of medicine, Gaziantep University, Department of Chest disease and 65 patients with in study as conrol groups. In our patients, HRCT examination was applied.Of the 60 COLD patients having airway obstruction in RFT 15 of them were women (%25), 45 of them were men (%75). Of the patients having normal RFT, 6 of them were women (%13.8) and 59 of them were men (%86.2) the avarage age of the patients was 50.4.In the HRCT examination of patients with COLD, 35 patients having tubular bronchiectasis, 33 patients having thickening of bronchial wall, 26 patients having centrilobuler bronchiolar thickening, 35 patients having emphysema and 23 patients air trapping were found.In the HRCT examination of control group; 1 patients with tubular bronchiectasis, 2 patients having thickening of bronchial wall, 16 patients having centrilobuler bronchiolar thickening, 2 patients having emphysema and 5 patients air trapping were found.%FEV1, %FVC and FEV1/FVC values in patients with COLD were found lower than those of control group. Morever, a significant correlation was found between HRCT findings and RFT values. Emphysema, bronchiectasis etc were found in expiratory HRCT although RFT values were normal.Consequntly, we have considered that RFT has significant contribution to RFT in the diagnosis of COLD . We also have considered that in the early stages of COLD expiratory HRCT provide more detailed diagnosis than RFT.