Genç erişkinlerde uygulanan forsus apareyinin iskeletsel, dişsel ve yumuşak dokular üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
The skeletal, dental and soft tissue changes induced by forsus appliance used in late adolescence
  1. Tez No: 243006
  2. Yazar: ESEN ALİ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, Forsus? (3M Unitek, St. Paul, Minn.) apareyinin genç erişkin hastalardaki iskeletsel, dişsel ve yumuşak dokular üzerine olan etkilerini sefalometrik olarak incelemektir.Araştırmamız 15' i tedavi, 12' si kontrol grubunda yer alan toplam 27 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bu bireylerden alınan 54 adet lateral sefalometrik radyografi, tedavi grubunda Forsus? apareyi takılmadan hemen önce ve çıkartıldıktan hemen sonra, kontrol grubunda ise başlangıçta ve altı ay sonra alınarak elde edilmiştir. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin mandibular retrognatiye bağlı iskeletsel ve dişsel Sınıf II maloklüzyona sahip olmasına, hastaların vertikal yöndeki büyüme ve gelişim paterninin normal veya low angle olmasına, olguların tümünün pubertal gelişim atağının post-peak döneminde olmasına, hastaların çekilmiş veya eksik dişinin olmamasına dikkat edilmiştir.Tedavi ve kontrol süresince meydana gelen değişiklikleri belirlemek amacı ile lateral sefalometrik radyografi analizi için 24 tane sefalometrik nokta ve 36 tane sefalometrik ölçüm kullanılmıştır. Tedavi başlangıcında ve sonunda, kontrol başlangıcında ve sonunda alınan lateral sefalometrik röntgenlerde yapılan ölçümlerden elde edilen değerlerin grup içi değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkların değerlendirilmesinde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Metod hatasını kontrol etmek için 20 gün ara ile 20 adet lateral sefalometrik röntgen üzerinde aynı araştırmacı tarafından aynı ölçümler yapılmış ve tüm parametrelerin her iki ölçüm arasındaki korelasyon katsayılarına bakılmıştır.Sefalometrik değerlendirme sonucu Forsus? apareyinin etkisine bağlı olarak meydana gelen anlamlı değişiklikler şöyledir: İskeletsel olarak üst çenenin sagital yönde büyümesinin frenlendiğini, alt çenenin ise sagital yönde büyüdüğünü gösteren bir bulgu yoktur. Vertikal değişiklikleri gösteren parametrelerde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. Dişsel olarak, üst keser dişler belirgin olarak posteriora doğru devrilmiş ve uzamışlar, alt keser dişler belirgin olarak anteriora doğru devrilmiş ve gömülmüşlerdir. Buna bağlı olarak oklüzal düzlem saat yönünde rotasyon yapmıştır. Overjet ve overbite miktarında anlamlı bir azalma meydana gelmiştir. Yumuşak doku profili bu değişikliklerden olumlu yönde etkilenmiştir.Sonuç olarak çalışmamızda, Forsus? apareyi ile iskeletsel Sınıf II maloklüzyonun genç erişkin bireylerde tedavisi büyük ölçüde dentoalveoler olarak gerçekleşmiştir. Araştırmamızda elde edilen değişiklikler göz önüne alındığında apareyin post-peak dönemde kullanılmasının bazı Sınıf II sınır vakalarda ortognatik cerrahiye bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the skeletal, dental and soft tissue changes in late adolescent patients treated with the Forsus? (3M Unitek, St. Paul, Minn.) appliance.The study sample consisted of 27 subjects (15 treated and 12 control) with skeletal and dental Class II malocclusion. Our study was carried out on 54 lateral cephalometric films which were taken before placement and after removal of the Forsus? appliance in the treatment group and at the beginning and six months after in the control group. The patient selection criteria were as follows: skeletal and dental Class II malocclusion due to retrognatic mandible, normal or low-angle growth pattern, post-peak growth period and no extracted or congenitally missing permanent teeth.In order to evaluate the changes that took place in the treatment and control groups, 24 cephalometric points and 36 cephalometric measurements were analyzed. Non-parametric Wilcoxon and Mann-Whitney U tests were used for statistics. In order to detect any method errors 20 cephalometric films were digitized again by the same researcher after 20 days and correlation coefficients of all parameters were controlled.The statistical assesment of the data suggested the following conclusions: No saggital skeletal changes were induced. There were no statistically significant vertical changes. The mandibular incisors were protruded and intruded while the maxillary incisors were retruded and extruded. The occlusal plane was rotated in clockwise direction as a result of these dentoalveolar changes. Overbite and overjet were reduced in all patients. Soft tissue profile improved significantly.The results revealed that, in late-adolescent patients Forsus? appliance corrected Class II discrepancies through maxillary and mandibular dentoalveolar changes. It is suggested that this treatment method could be an alternative to orthognatic surgery in borderline Class II cases.