Behçet hastalığı olgularında matriks metalloproteinaz 2,3 düzeyleri ve bunların klinik bulgularla ilişkisi
Levels of matrix metalloproteinasses 2,3 and association with clinical symptoms in Behcet's disease
  1. Tez No: 243013
  2. Yazar: PINAR TALU OCAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hem arteriyel, hem de venöz sistemdeki her boy ve çapta damarı tutabilen Behçet Hastalığı (BH) sistemik bir vaskülittir. En önemli morbidite ve mortalite nedenleri, büyük damarlarda tromboz veya arteriyel sistemde anevrizmalardır. Matriks metalloproteinaz (MMP) ailesi olarak bilinen ve başlıca ekstrasellüler matriks proteinlerinin yıkımına neden olan enzimlerin, özellikle de MMP-2 ve MMP-9 alt gruplarının BH'ndaki damar tutuluşu ile ilişkisi gösterilmiştir. Uluslararası BH Çalışma Grubu 1990 kriterlerini karşılayan 103 BH olgusu ile 69 sağlıklı kontrol bu çalışmaya alınmıştır. BH aktivitesi Bhakta aktivite indeksine göre hesaplanmıştır. Serum MMP-2 ve MMP-3 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır.Behçet hastalarının MMP-2 düzeyleri her iki cinsiyette, MMP-3 düzeyleri ise sadece erkek hastalarda sağlıklılardan anlamlı yüksek saptanmıştır (p=0.005). Behçet olgularının %32'si (n=33) aktif olup, MMP-2 (p=0.193) ve MMP-3 (p=0.162) düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.MMP-3 düzeyleri anevrizmalı Behçet olgularında anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.025).Sonuç: Serum MMP-3 ölçümünün özellikle erkek olgularda anevrizma gelişimi riski açısından klinisyene yol gösterebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Behcet Disease (BD) is a systemic vasculitis which may involve both arterial and venous systems in any size and diameter. The most important morbidity and mortatility reasons are thrombosis in large vessels or aneurisms at arterial system. It has been shown that matrix metalloproteinase (MMP) family, especially MMP-2 and MMP-9, cause depredation of extracellular matrix proteins and do have a relationship with vessel involvement in BD.103 BD cases meeting 1990 International BD Working Group criterion and 69 healthy controls have been enrolled in this study. BH activity has been calculated according to Bhakta activity index. Serum MMP-2 and MMP-3 levels have been run with ELISA.MMP-2 levels have been found to be significantly higher in both sexes with BD than healthy controls. MMP-3 levels have been found to be significantly elevated only in male patients with BD (p=0.005). 32% (n=33) of BD patients had active disease. Neither MMP-2 (p=0.193) nor MMP-3 (p=0.162) levels had a significant relation with disease activity.MMP-3 levels have been found to be significantly higher in Behcet cases with aneurism (p=0.025).Conclusion: Serum MMP-3 measurement may be a clue fort the clinician to foresee aneurism development in male Behcet patients.