Romatoid artritli hastalarda kuadriseps kasına elektrik stimulasyonu uygulamalarının kas kuvveti ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of quadriceps muscle neuromuscular electrical stimulation to functions and to muscle strength in romatoid arthritis patients
- Tez No: 243021
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Romatoid artrit hastalığında çeşitli mekanizmaların etkisiyle kaslarda atrofi görülmektedir. Bu çalışma romatoid artrit hastalarında kuadriseps kas atrofisinde nöromuskuler elektrik stimulasyonu uygulamasının hastalık aktivitesine, günlük yaşam aktivitelerine ve kas kuvvetlerine etkisini değerlendirmek için planlandı.Çalışmaya 33 romatoid artrit hastası dahil edildi. Hastalar elektrik stimulasyonu grubu(n=11), elektrik stimulasyonu + egzersiz grubu (n=12) ve egzersiz grubu (n=10) olmak üzere üç gruba ayrıldılar. Elektrik stimulasyonu ve elektrik stimulasyonu + egzersiz grubunda yer alan hastalara 4 hafta haftada 3 kez Rus akımı ile kuadriseps kası stimülasyonu uygulandı. Egzersiz grubuna ise dize yönelik egzersiz eğitimi verildikten sonra evde günde bir defa olmak üzere gösterildiği şekilde hareketleri yapmaları önerildi. Tedavi programları başlanmadan önce ve bitiminde hastalık aktivite skorları (DAS28), günlük yaşam aktivite değerlendirmeleri ve izokinetik dinamometre ile döndürme momenti tepe değerleri 60 ve 180°/sn açısal hızda değerlendirildi.Bulguların değerlendirilmesinde tedavi öncesi ve sonrasında hastalık aktivite skorlarında ve fonksiyonelliği değerlendiren parametrelerde istatistiksel anlamlı fark saptanmazken, diz ekstansiyonu döndürme momenti tepe değerinde 60°/sn açısal hızda sağda, 180 °/sn açısal hızda sağda ve solda anlamlı fark saptandı. kuvvet artışları nöromüskuler elektrik stimülasyonu ile egzersiz tedavisinin birlikte verildiği grupta en fazla saptandı.Sonuç olarak nöromüskuler elektrik stimulasyonu ve egzersiz programının birlikte verilmesi egzersiz programlarına katılamayan romatoid artrit hastalarında kuadriseps kas atrofisinin tedavisinde uygulanabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In Romatoid arthritis disease,muscular atrophy can be seen by the effect of various mechanisms. This study was designed to evaluate the effect of neuromuscular electrical stimulation to disease activity, to daily life activities and to muscle strength in romatoid arthritis patients with atrophy of quadriceps muscle.33 patients with romatoid arthritis were included in this study.The patients were divided into three groups;the first group received only the electrical stimulation therapy(n=11),the second group received both the electrical stimulation and the exercise therapy(n=12) and the third group received only the exercise therapy(n=10).The groups treated with electrical stimulation and with electrical stimulation plus exercise were given Russian type of current 3 times in a week for four weeks for the stimulation of the quadriceps muscle.The patients in the exercise group were trained to do knee exercises at home once a day.Before the beginning and after the end of the treatment sessions,disease activity scores(DAS 28),daily life activities and the peak values of the peak torqs at angular velocities of 60 and 180°/sec. were assessed.Considering the findings, before and after the treatment sessions ,there is no statistically significant difference in disease activity scores and the in the parameters that evaluate the functionality.However there is a statistically significant difference in pek torqs of knee extension at the right side at angular velocity of 60°/sec. and at both sides at angular velocity of 180°/sec.The improvement of muscle strength was the highest in the group which received exercise together with electrical stimulation. As a result electrical stimulation in combination with exercise can be a teratment method in Romatoid arthritis patients with atrophy of quadriceps muscle who are not able to do exercise.