Prostat spesifik antijen yüksekliği olan olgularda eksprese prostatik sekresyon kültürünün tanısal değeri
The diagnostic value of expressed prostatic secretion culture in patients with elevated prostate specific antigen level
- Tez No: 243029
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAMIK KİPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
PSA'nın klinik kullanıma girmesi ile prostat kanserinin teşhis ve tedavisinde ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Organa sınırlı prostat kanseri olgularında artış olmuş ve hastaların tamamen tedavi edilebilme şansı artmıştır. Yüksek serum PSA seviyesi hemen her zaman kanserle ilişkilendirilememektedir. Serum PSA seviyesini yükselten sebepler arasında özellikle prostatın akut ve kronik inflamasyonları ve enfeksiyonları önemli bir yer almaktadır. Eksprese prostat sekresyonu (EPS) mikroskopisi ve kültür-antibiyogramı özellikle akut ve kronik prostat enfeksiyonlarının tanı ve tedavisinde kullanılan önemli bir tanı aracıdır.Bu çalışmada EPS'nin serum PSA düzeyi yüksek olan olgulardaki tanısal değerinin incelemesi amaçlanmıştır.Çalışmaya alınan serum PSA değerleri 2.5-10 ng/ml arasında olan 105 olgunun yaş ortalaması 66,58 ± 10,8 yıl idi. Prostat biyopsisi alınan bu 105 olgunun 21 tanesinde prostat kanseri tespit edildi. PCa tanısı alan 21 olgunun 15'inde (%71.4) EPS kültüründe üreme yokken, 6'sında (%28.6) üreme vardı. BPH tanısı alan 84 olgunun 14'de (%16,7) EPS kültüründe üreme yokken, 70'inde (%83,3) üreme vardı.Sonuç olarak, PSA düzeyi gri zonda olan ve prostat biyopsisi planlanan olgularda, biyopsi öncesi EPS materyalinin mikroskobik ve mikrobiyolojik analizi ile olguların prostatik enflamasyon durumları tespit edilerek biyopsi öncesinde tedavi edilebilir.
Özet (Çeviri)
It has been gained a significant improvement in diagnosis and management of prostat cancer with PSA into clinical use. The number of organ-confined prostat cancer patients has been elevated and this development provide us to totally cured the patients from this disease. Elevated PSA levels is not always associated with prostate cancer. Acute and chronic inflammation and infection of the prostate has an important place in elavation of PSA level. Microscopy and culture of expressed prostate secretion is an important diagnostic tool for diagnosis and the management of acute and chronic infection of the prostate.In this study, we aimed to investigate the diagnostic value of expressed prostatic secretion in patients who have elevated PSA level.The serum PSA values 2.5-10 ng / ml among 105 cases, the mean age was 66.58 ± 10.8 years. Of the 105 patients, 21 were diagnosed with prostate cancer. Of the patients diagnosed with prostate cancer, 15 (71.4%) were EPS culture (-) and 6 (28.6%) were EPS culture (+). Of the patients diagnosed with benign prostatic hyperplasia, 14 (16.7%) were EPS culture (-) and 70 (83.3%) were EPS culture (+).As a result, prostate biopsy due to high PSA level and the level of PSA in patients with gray zone, biopsies taken from patients with pre-EPS material with microscopic and microbiological analysis presence of prostatic inflammation can be detected and treated prior to biopsy.