Total protez ile tedavi edilmiş diz artrozlu hastalarımız ve ameliyat sonrası elde edilen sonuçların kanıta dayalı uygulama kılavuzları kullanılarak değerlendirilmesi
The evaluation of gonarthrosis patients undergoing total knee arthroplasty by using evidence-based medicine guidelines
  1. Tez No: 243030
  2. Yazar: ANIL EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mustafa Kemal Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji A.D.'de ameliyatları gerçekleşen Genesis-2 marka yarı kısıtlayıcı total diz artroplastili hastaların ameliyat sonrası kısa ve orta dönem sonuçlarının kanıta dayalı tıp kılavuzları yardımıyla değerlendirmesini yapmaktır. Bütün artroplastiler aynı 2 cerrah tarafından yapılmıştır. Yaş aralığı 54 ile 85 arasında değişen 29 hastanın 34 dizine artroplasti uygulanmıştır. Cerrahi sırasında hastaların ortalama yaşları 68,27 idi. Ameliyat öncesi tanılar primer osteoartroz (n=30), romatoid artrit (n=1), ve post- travmatik osteoartrit (n=4) idi. 5 hastaya bilateral artroplasti yapıldı, bu hastaların 4 tanesine aynı seansta prosedür uygulandı. Hastalar ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde Amerikan Diz Cemiyeti skorlaması, WOMAC osteoartroz indeksi ve PSQ 18 testleri ile değerlendirildi.Hastaların ortalama takip süreleri 29,29 ay idi (18 ile 52 ay arası). Hastaların %96,56' sının memnuniyet skorlaması PSQ 18 testine göre mükemmel olarak bulundu.Sadece 1 hastanın ameliyat sonrası memnuniyet skoru orta bulundu.Diz ve fonksiyon skorlarındaki ortalama artış miktarı 46,71 ve 33,56 idi. WOMAC osteoartroz indeksindeki ortalama düşüş ise 41,56 olarak bulundu.Hiçbir hastaya revizyon gerekmedi.Çalışmaya başlamadan önceki öngörümüz, hastaların sosyoekonomik düzeylerine ve alışkanlıklarına dayanan günlük yaşamsal aktivitelerine (bağdaş kurma, alaturka tuvalet kullanma, namaz kılma, yer sofrasında yemek yeme gibi) ameliyat sonrası dönemde devam edemeyecekleri için hastaların diz ve fonksiyon skorlarında yükselme görülmesine rağmen hasta memnuniyet skorlarının düşük çıkacağı yönündeydi. Ancak hastaların fonksiyon kazanımlarının ameliyat sonrasında yüksek olması, hastaların memnuniyet skorlarının da yüksek çıkmasına sebep oldu.Eğer doğru hasta ve doğru prosedür seçilecek olursa, total diz artroplastisi ağrısız eklem ve fonksiyon elde etmek için mükemmel bir girişimdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present short and mid-term follow-up results of Genesis-2 semi- constrained total knee arthroplasties performed in Mustafa Kemal University, Medical School, Department of Orthopaedics and Traumatology using evidence ? based medicine guidelines. All arthroplasties were performed by two surgeons. 29 patients aged 54 to 85 years underwent 34 total knee arthroplasties. The mean age at the time of surgery was 68,27 years . Preoperative diagnoses were primary osteoarthrosis (n= 30) , rheumatoid arthritis (n= 1) , and post- traumatic osteoarthritis (n=3 ). 5 patients had bilateral knee replacements, of which 4 were performed at the same session. Patients were assessed pre- and postoperatively using the American Knee Society Clinical Rating System, WOMAC osteoarthritis Index,and PSQ 18 questionnaire. The mean follow ? up was 29,29 months (range 18 to 52 months). Clinical satisfactory results according to PSQ 18 were excellent in 96,56 percent of patients. Only 1 patient `s postoperative satisfaction score was moderate. The mean increases in knee and functional scores were 46,71 and 33,56 respectively. The mean decrease in WOMAC osteoarthritis index was 41,56. No components required revision.Before the study, our prediction was to obtain lesser scores due to the habitual behaviours (such as the way of praying, cross-legged, or using squat toilet) of the population that our institution is located. But the gain of function resulted in excellent satisfaction scores.If the right patient and right procedure is selected, total knee arthroplasty, regardless of its design, will be an excellent operation to restore pain-free motion and function