Hepsidin polikistik over sendromu'nda yeni bir belirteç olabilir mi?
Can hepcidin be a novel marker for polycystic ovary syndrome ?
- Tez No: 243032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Polikistik over sendromu (PKOS) ile inflamatuar durumlarda arttığı bilinen hepsidin molekülü ve obezite, insülin direnci, interlökin-6 (IL-6), C-reaktif protein (CRP), demir metabolitleri arasındaki ilişkiye bakıldı. Hepsidinin inflamatuar bir belirteç olarak, PKOS'lu olgularda kardiyovasküler hastalık (KVH) gelişme riskini öngörmedeki rolü araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2003 Rotterdam tanı kriterlerine göre PKOS tanısı konulan 47 hasta ve kontrol grubunu oluşturmak üzere 43 sağlıklı ve düzenli adet gören kadın çalışmaya alındı. Çalışma prospektif olarak planlandı. Sistemik hastalığı olanlar (Hipertansiyon, Diyabetes Mellitus ), enfeksiyonu ve anemisi olanlar, sigara kullananlar ve geçmiş 6 ay içinde ovulasyon indüksiyon ajanları, glukokortikoidler, antiandrojenler, antihipertansifler ve antianemikler gibi ilaçları kullanan kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmayı 40 PKOS'lu ve 40 sağlıklı kadın tamamlayabildi. Çalışmaya alınan tüm kadınlar vücut kitle indeksi (VKİ) 25 kg/m2'nin altında ve üstünde olacak şekilde 4 alt gruba ayrıldı. Bütün olgulardan kan alınarak tam kan sayımı, açlık kan şekeri, CRP, IL-6, açlık insülini, hormon profili, demir metabolitleri ve hepsidin plazma düzeylerinin ölçümleri yapıldı. Açlık glukoz/Açlık insülin (AG/AI) oranlarına bakıldı. Olguların HOMA-IR (Homeostaz Modeli Değerlendirme İnsülin Direnci) indeksleri hesaplandı. Tüm olgulara 75 gramlık oral glukoz tolerans testi (OGTT) uygulandı.Bulgular: PKOS ve kontrol grubu arasında yaş, menarş yaşı, boy, kilo, VKİ, bel-kalça oranı açısından anlamlı farklılık bulunmadı (P>0,05). Her iki grup arasında açlık insülin düzeyleri, AG/AI oranı, HOMA-IR indeksleri, demir parametreleri, CRP, IL-6 ve hepsidin seviyeleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı (P>0,05). VKİ?25 kg/m2 olan PKOS grubunda beyaz küre, IL-6 ve CRP düzeyleri daha yüksek idi (P0,05), demir düzeyleri ve transferrin satürasyonları VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the relaton between polycystic ovarian syndrome (PCOS) and the hepcidin molecule known to inrease in inflammatory processes and obesity, insulin resistance, interleukin-6 (IL-6), C-Reactive protein (CRP), iron metabolites was investigated. As an inflammatory marker, the role of hepcidin in predicting cardiovascular disease (CVD) development in PCOS cases.Material and methods: Forty seven patients who had taken PCOS diagnosis due to 2003 Rotterdam criterias at Gynecology and Obstetrics Clinic of Medicine Faculty of Fatih University and 43 healthy and with regular menstruation women as control group were included in the study. It was planned as prospective study. Women that have systemic diseases (Hypertension, Diabetes Mellitus), infection or anemia, smokers and had a history of ovulation induction agents, glucocorticoids, antiandrogenes, antihypertensive and antianemic drug usage were excluded from the study. Forty PCOS and 40 controls could complete the study. All the women included in the study were divided into 4 goupe according to their body mass index (BMI) as to be lower or higher then 25 kg/m2. Blood samples were taken from every case and complete blood cell count, fasting blood glucose, CRP, IL-6, fasting insulin, hormone profil, iron metabolites, and plasma hepcidin levels were measured. Fasting glucose/fasting Insulin (FG/FI) ratios were calculated. The HOMA-IR (Homeostasis Model Assesment Insülin Resistance) indexes were calculated. Oral glucose tolerance test with 75 gr glucose was applied to all patients.Results: No significant differences was found between PCOS and control group for age, age of menarge, height, weight, BMI, waist/hip raito (P>0,05). Fasting insulin levels, FG/FI ratio, HOMA-IR index, iron parameters, CRP, IL-6 and hepcidine levels did not significantly differ between two groups (P>0,05). The white bloood cell, IL-6 and CRP levels were higher in the PCOS group with BMI greater then 25 kg/m2 (P25 kg/m2 were lower while their fasting insulin levels, HOMA-IR index were higher (P25 kg/m2 were normal, however, their ıron levels and transferrin saturations were lower then that of PCOS and control goup wtih BMI