Parkinson hastalarında tiroid fonksiyonları ile yaşam kalitesi skorlarının korelasyonu
The correlation between quality of life and thyroid functions of the patient with parkinson's disease
  1. Tez No: 243033
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKAYNAK BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Parkinson Hastalığı, hastalığın süresi ile birlikte orantılı olarak yaşam kalitesi üzerine etkileri kanıtlanmış progresif , sık görülen bir nörodejeneratif hastalıktır. Diğer yandan tiroid fonksiyon bozukluğu ise Parkinson Hastalığı ile birlikteliğinin daha sık olduğu öne sürülmüş olsa da klinik çalışmalarda kanıtlanmamış klinik bir patolojidir. Bu çalışmada tiroid fonksiyon bozukluklarının Parkinson hastalarında yaşam kalitesi üzerine ayrıca bir etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2008 /Aralık 2008 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp fakültesi Nöroloji Polikliniğine başvuran İPH tanısı olan 55 hasta ile 50 kontrol grubu alınmıştır. Tüm hastaların kandaki serbest T3, serbest T4, TSH değerleri ölçüldü. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF 36 Testi kullanıldı. SF 36 testi hastalarla birebir görüşülerek dolduruldu .Her hastanın skorları ve T3, T4, TSH değerleri kaydedilerek veriler SPSS 13.00 paket progranıı kullanılarak analiz edildi.Bulgular: Parkinson grubunda 10 hastada tiroid fonksiyon testleri bozuk iken kontrol grubunda 13 hastada tiroid fonksiyon testleri bozuktu. Her iki grupta hipotiroidi daha sık görülmüş olup insidansları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Parkinson grubunda TFT bozukluğu ekarte edildiğinde ortalama fiziksel fonksiyon skoru 37.09 iken ortalama mental fonksiyon skoru 34,45 idi. Kontrol grubunda ise TFT bozukluğu ekarte edildiğinde ortalama fiziksel fonksiyon skoru 39,84 ve ortalama mental fonksiyon skoru ise 36,57 idi. Gruplar karşılaştırıldığında her iki skor da kontrol grubunda anlamlı olarak daha yüksek idi. (p0,05).Parkinson grubunda TFT si normal olanların ortalama fiziksel skoru 37,57 ve mental skoru ise 34,38 idi. TFT si bozuk olanların ise ortalama fiziksel skoru 34,9 ve ortalama mental skorları ise 34,38 idi.
Özet (Çeviri)
Background: Parkinsons's disease is a common, progressive, neurodegenerative disease which is proven to affect the quality of life correlated with the progression of the disease. On the other hand, thyroid dysfunction has been claimed to be more common with Parkinson's disease yet there is not a consensus on this suggestion. In the present study we aimed to investigate the effect of thyroid dysfunction on quality of life on Parkinson Disease by comparing with a control group.Materıal Method: The study group included 55 patients with the diagnosis of IPH and 50 control patients who admitted Mustafa Kemal University Neurology Department between August 2008 and December 2008. Free T3, free T4 and TSH levels of all the patients were recorded. Quality of life was scored with the SF 36 test. The test was filled by interviewing ever patientb personally. Scores and FT3, FT4 and TSH levels were recorded and analyzed with SPSS 13.0 programme.Results: 10 patients in the PD group and 13 patients in the control group had abnormal thyroid functions. Hypothyroidi incidence was high in both groups and there was not statistically significant difference between the groups. When thyroid dysfunction was excluded; mean physical score was 37,09 in PD group and 39,84 in the control group. The mental score was 34,45 in group PD whereas it was 36,57 in the control group. The two scores were significantly higher in the control group. (p0,05).In the PD group mean physical and mental scores of the patients with normal thyroid functions were 37,57 and 34,38 respectively. On the other hand the mean physical and mental scores of the patients with abnormal thyroid functions were 34,9 and 34,38 respectively.