Klik uyaranla olusturulan vestibüler myojenik potansiyeller (K-VEMP)'in doğası ve klinik uygulamalardaki yeri
The nature of vestibular evoked myogenic potentials (VEMP) with click stimulus and their clinical applications
  1. Tez No: 243038
  2. Yazar: FERAY GÜLEÇ UYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VEMP testi sakkulus ve inferior vestibüler sinirin değerlendirilmesinde kullanılabilecek yeni, noninvaziv ve düşük maliyetli testdir. Gerek testin uygulamasında kullanılan protokol gerekse test cihazına yüklenen program ilgili standartlaştırma çabaları sona ermemiştir. Halen testin uygulandığı laboratuara göre verilen uyaranın tipi-şiddeti, referans ve kayıt elektrodlarının yeri, uygulama sırasında hastanın pozisyonu gibi parametrelerin farklılık gösterebildiği bildirilmektedir. Bundan dolayı testi uygulayacak her laboratuarın kendi normatif veri tabanını oluşturması önemini korumaktadır.VEMP olarak adlandırılan aslında vestibülokollik refleksin sonucu niteliğindeki myojenik potansiyeller olduğundan testin farklı hasta gruplarında uygulanması kranial sinirler, beyin sapı ve serebellum arasındaki devrelere ilişkin ilginç veriler sunabilir. Non invaziv ve düşük maliyetli bir test olması bu yapılar ve onların elektrofizyolojisi ile ilgilenen araştırmacıya çalışabileceği iyi bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
VEMP test is a new, noninvazive and low cost test that can be used for assessment of sacculus and the inferior vestibular nerve. The standartization efforts for the test protocole and software program are proceeding. Currently, the type and intensity of stimuli, the localization of the reference and test electrodes and the patient?s position during the test may vary according to the different laboratories. Therefore, it is important for every laboratory to form its normative data base.Performance of the test in different patient groups may serve interesting data about the circles between cranial nerves, bulbus and cerebellum. As the test is noninvazive and low cost, it presents a good field for the researchers dealing with these structures and their electrophysiology.