Gastroözofageal reflü hastalarında reflü içeriği ve intersellüler aralıktaki genişlemenin semptom profili üzerine etkisi
The effects of dilated intercellüler space and reflux content on symptom profile in patients with gastroesophageal reflux disease.
  1. Tez No: 243037
  2. Yazar: BERNA BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde GÖRH'daki histolojik bulgularla ilgili yayınlanmış bir veri yoktur. Pirozis yakınmasında asid teması yani kimyasal stimülasyon regürjitasyona göre daha belirgin bir faktördür. Bu da `'pirozis yakınması ön planda olan hastalarda regürjitasyon yakınması ön planda olan hastalara göre intersellüler aralık daha geniş olabilir'' varsayımını akıllara getirmektedir. Bu çalışmanın amacı eroziv ve noneroziv reflü hastalığında özofagusta DIS varlığını, seviyesini ve diğer histolojik değişiklikleri değerlendirmek; pirozis ve regürjitasyon yakınması ön planda olan hastalar arasında ÇKİİ-pH monitörizasyon verileri, DIS varlığı ve seviyesi açısından fark olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Haftada bir veya daha fazla pirozis ve/veya regürjitasyon yakınması olan, kliniğimizde üst GIS endoskopi yapılıp distal özofagus biyopsisi alınan ve impedans-pH monitörizasyonu uygulanan 41 hasta retrospektif olarak değerlendirilermiştir. Distal özofagus biyopsilerinde vasküler göllenme, hücrelerde balonlaşma, bazal hücre hiperplazisi, papiller elangasyon, lenfosit, eozinofil, nötrofil, erezyon-ülser, DIS ve DIS yükselme seviyesi incelenmiştir. Histolojik reflü özofajit skorlaması yapılmıştır. Hastaların şikayetleri ve genel özellikleri detaylı anket formlarından elde edilmiştir.Bulgular: Hastaların %61'inde vasküler göllenme, %32'sinde hücrelerde balonlaşma, %42'sinde bazal hücre hiperplazisi, %66'sında papiller elangasyon, %49'unda lenfosit, %5'inde eozinofil, %12'sinde PNL, %15'inde erezyon-ülser varlığı görülmüştür. Hastaların hepsinde DIS saptanmıştır. Hastaların %66'sında histolojik olarak reflü özofajit varlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: There is no published data investigating the histological findings in gastro-esophageal reflux disease (GERD) in Turkey. Chemical stimulation due to acid exposure of the esophagus is more important factor then regurgitation in inducing heartburn. There are speculations that dilated intercellular space (DIS) might be common finding in patients with dominant symptom of heartburn compared to regurgitation. We aimed to compare the prevalence and mucosal level of DIS and other histopathological changes in erosive and non-erosive reflux disease. We also investigated the impedance ? pH monitoring results, presence of DIS and its level in patients with dominant symptom of heartburn compared to regurgitation.Methods: Fourty one patients who complained about heartburn and/or regurgitation occurring at least weekly and evaluated with upper gastrointestinal endoscopy, histopathology of the distal esophagus and impedans-pH monitoring were retrospectively selected. We investigated interpapillary vessel dilatation, balloon cells, basal cell hyperplasia, elongated papillae, intraepithelial lymphocyte, eosinophile, neutrophile, erosion-ulceration, DIS and level of DIS in biopsy spaceman of distal esophagus. Reflux esophageatis score were calculated for each sample. The complaints and general features of patients were queried via a detailed questionnaire.Results: There were 61% interpapillary vessel dilatation, 32% balloon cells, 42% basal cell hyperplasia, 66% elongated papillae, 49% intraepithelial lymphocyte, 5% eosinophile, 12% neutrophile, 15%?inde eresion-ulceration in distal esophageal biopsy of patients with GERD. DIS were detected in all GERD patients. In 66% of subjects histological reflux score were positive.