Withania somnifera (L.)'da morfogenetik ve ontogenetik varyabilite araştırması
- Tez No: 24304
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 24 - VII. ÖZET Bu çalışmada Withania somnifera bitkisinin farklı organlarına (mor fo genetik varyabilite) ve gelişim dönemlerine (ontogenetik var yabilite) göre içermiş olduğu alkaloit oranı araştırılmıştır» Deneme E.Ü.Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Bornova araştırma alanında (sera ve dışarıda) saksı denemesi olarak yürütül müştür. Denemede Mithoherlich saksıları kullanılmıştır. Saksılar l»lıl oranında elenmiş toprak, kum ve yanmış ahır gübresi ile dol durulmuştur. Ayrıca her saksıya 1,2 gr N, 2 gr K 0 ve 1,2 gr P-0,- v erilm iştir. Mor fo genetik ve ontogenetik varyabilite ile ilgili veriler kısaca aşağıda bulunmaktadır. Morfo genetik varyabilite verileri s Drog yaprakta ortalama alkoloit oranı $> 0,099, drog kökte f> 0,204, drog meyvede ise $> 0,070 olarak bulunmuştur. Görüldüğü gibi en yüksek alkoloit oranı ortalama fc 0,204 ile drog kökten elde edilmiştir. Ontogenetik varyabilite verileri s Drog yaprakta en yüksek alkoloit oranı tam çiçeklerime döneminde, drog kökte gelişmenin iler leyen safhalarında drog m ey/ ede ise olgun meyve döneminde elde edil miştir*
Özet (Çeviri)
- 25- SUMMAHY In this study, the alkoloit variation of the Withania sorani- fera haB been examined with regard to its different organs (morpho- genetio variability) and development period (ontogenetic variability). The experiments were arranged as pot experiment, in green house and outside, at Bornova in the fields of the Field Crops De partment of Agricultural Faculty. In experiment, Mithoherlich's pots have been used. These pots have been filled with the siffed out soil, sand_, burned stable fertilizer, in 1*1»1 rates. In addition, 1,2 gr N, 2 gr K 0, 1,2 gr P 0 have been put in to eaoh pot. The data related to morpho genetic and ontogenetik variability are as following t Morphogenetic variability data s In the drug leaf, yields of alkoloit was Ş& 0,099, it was İ» 0,204 in drug root and °/v 0,070 in drug fruit. As it has been seen, the highest yields of the alkoloit was obtained from the drug root. Ontogenetic variability data * In the drug leaf the highest alkoloit was found as fo 0.122 at full bloom. In drug root, the hig hest yields of alkoloit was fe 0,234 during the processing develop ment perrod. In drug fruit the highest yields of alkoloit was fo 0,100 at the beginning of the fruit ripered.