Mercimekte farklı sıra arası mesafeler ve bitki sıklıklarının büyüme , verim verim konponentleri ve bitki ölümleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 24305
  2. Yazar: BAHATTİN TANYOLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
47 6- ÖZET 1990-1991 sezonunda Bornova ekolojik koşullarında farklı sıra arası mesafelerinin (20, 30 cm) ve bitki sıklığının (200, 300, 400 bit./ro2) mercimeğin büyümesi, verim komponentleri ve verimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme basit faktöriyel tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Denemede ICARDA'dan temin edilmiş Lübnan orijinli Lens cul i nar i s ssp. m i er osperma (küçük daneli) bir mercimek hattı kullanılmıştır. Büyüme için, 5 farklı dönemde örnekler alınmış ve bitkide yandal sayısı, bitki boyu ile kök ve toprak üstü aksam ağırlığının vejetasyon dönemi boyunca sıra arası mesafeye ve farklı sıklıklara göre değişim seyri grafize edilmiştir. Buna göre mercimeğin büyümesi önce çok yavaş seyretmiş, sonra hızlı büyüme periyoduna girmiş ve vejetasyon dönemi sonunda çok az bir kuru madde azalışı gözlenmiştir. Olgunlukta bitki boyu, yandal sayısı, toprak üstü ve altı kuru ağırlık, sap verimi, dane verimi, bin dane ağırlığı, bitkide bakla sayısı, baklada dane sayısı, saptanmış ve sıklığın bitki boyuna etkisinin olmadığı, sıra arası mesafesi ve M2'de bitki sayısı arttıkça yandal sayısının azaldığı tespit edilmiştir. Yine bitki sıklığı arttıkça toprak üstü aksam ve kök kuru madde ağırlığı azalırken birim alandaki toprak üstü aksam ve kök kuru madde ağırlığı sıklık arttıkça artış göstermiştir. Bitkide bakla sayısı ise sıklık arttıkça azalma gösterirken baklada dane sayısı ise M2'de 300 bitki sıklığında en yüksek olmuştur. Bin dane ağırlığı deneme faktörlerinden etkilenmemiştir. En yüksek verim 20 cm sıra arası mesafesinde ve 400 bit./M2 sıklığında 120.8 kg/da olarak elde edilmiştir, ölen bitki sayısı M2'de bitki sayısından etkilenmiş, sıklğın artmasıyla ölen bitki sayısı da artış göstermiştir.En çok ölen bitki sayısı 30 cm sıra arası mesafesinde ve 400 bitki sıklığında 62 adet/m2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY The effects of different row spacings ( 20, 30 cm) and plant densities (200, 300, 400 plants/m2) on lentil growth, yield and yield components were investigated in Bornova ecological conditions in 1990-1991 season. The trial was conducted in the complete ran domized block design (two factors) with three replications. Five plants were taken from each parcel at the different five growth stage for the determination of the number of branches, plant height and the dry weight of root and stem per plant. From these datas grafics were drawn to show the variation of these charac teristics throughout the vegatation period. Firstly the lentils grew very slowly, then they had rapid growth period. At the end of the vegatation a little decrease was observed in the dry matter weigth of root and stem. The plant heigth, number of braches, dry weigth of the root and stem, seed and stem yield, T.G.W., number of pods per plant, number of seeds/pod were determined in mature plants. The plant density had no effect on the plant heigth. As the distance between the rows and the number of plants/m2 increased, number of branches were decreased. When the pod number per plant was increased with the increasing plant density, seed number per pod was the highest at the plant density 300 plant/m2. The T.G.W. wasn't significant affected from the experimental factors. The highest seed yield was obtained from the combination of 20 cm distance between the rows and plant density of 400 plan/m2. During the vegatation period number of dead plants were affected from the plant density. The number of dead plants were increased with the increasing plant densities.