Ege Bölgesi koşullarında ikinci ürün olarak ekilen, 11 soya hat ve çeşidinde verim ve verim komponentleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24303
  2. Yazar: HAYRİYE UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- / n - VI-ÜZET Bu denemede 11 soya hat ve çeşidi kullanılarak, çeşitli verim komponetleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Denemede Rambo,Dom, 79-652, 53-0011, 80-1429, 842730, Birch, Anko, 2İ2İ, 860840 ve Amsoy-7l çeşit ve hatları kullanılmış tır. Araştırma 4 tekerrürlü tesadüf blokları doneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda gösterilmiştir: 1-Bitki boyu en yüksek çeşit 79-652 hattı, aynı zamanda en geç oluma ulaşan hat olarak bulunmuştur. 2-En erken olum süresi olan çeşit Anko çeşidi olarak bulunmuştur. 3- İlk bakla yükseklimi ve yari oranı en yüksek çeşit 79-652 hattıdır, makineli hasada ve yağ bitkisi olarak yetiştirilmeye uygun bir hattır. 4-Dekarc verimi en yüksek olan çeşit 53-0011 hattı olarak bulunmuştur. Ancak geçci bir çeşittir ve verim komponentleri uygun değildir. 5-Yag oranı yüksek olan çeşitlerde, protein oranının düşük olduğu bulgulanmıştır. En yüksek protein içeren çeşit Rarabo çeşididir. Kalite özelliklerine göre ekimlerde bu ters orantı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
-46- VI I- SUMMARY The relationships between the yield components of 11 soya bean varieties and lines were studied in a soybean populater comistel Rambo, Dom, 79-652, 53-0011, 00-1429, 042730, Birch, Anko, 2İ2İ,.860040. and Amsoy. Randomize d random blocks desing with 4 replications «as used us plan- tip the soybean genityra. The finding that were obtained from this study are listed be low: 1-it was determined that the 79-652 line was not only the highest variety but also its ripeness time was la test. 2-it was found that the earliest ripened variety was Anko. 3-79-652 lines first pod's height and proportion of oil were hoi^'nest and can bo grown for oil and be harves ted by with mecninsc 4-53-0011 line the yield of the highest, but it is the latest variety and its yield components are not favorable, 5-it woo found that protein contets were low in the varieties with high oil level, The highest protein containing variety was Rambo. Whan one deacide to select a soybean variety for sowing he must consider this inversey relation ship. As a result, yield and yield components wore found to be for favorable under the 79-652, 80-1429, 53-0011, 2İ2İ, Birc varieties and lines urder the second crop gaming condi tion of the Aegean Region,,.