Ürogenital kondilomu olan erkek hastalarda, lezyonda ve üretral sürüntü örneğinde İPV tanı ve tiplendirmesi
HPV diagnosis and typing in tissue samples and urethral swabs obtained from male patients with condylamatous lesions
  1. Tez No: 243043
  2. Yazar: ŞEVKET TOLGA TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsan Papilloma Virüsleri (İPV), iyi huylu proliferatif lezyonlardan invazif kanserlere kadar çeşitlilik gösteren hastalıklara sebep olabilir. İPV tiplerinden en sık tip 6, 11, 16 ve 18 olmak üzere, yaklaşık 30 tanesinin genital mukozayı enfekte ettiği bilinmektedir. Çalışmamızda, genital siğilleri olan erkek hastalardan alınan doku ve üretral sürüntü örneklerinde, İPV tanı ve tiplendirmesini yapmak ve bu genital lezyonların sık görülen onkojenik İPV tipleriyle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Kliniğimize ürogenital siğil şikayeti ile başvuran ve ortalama yaşı 34.9±9 yıl olan, 34 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Distal üretrada kondilom olan üç hastaya genel anestezi altında sistoskopi ile rezeksiyon, diğer hastalara ise lokal anestezi ile sadece rezeksiyon yapıldı. Tüm hastalardan steril pamuklu çubuklar yardımı ile üretral sürüntü örneği alındı. Elde edilen dokular histopatolojik olarak değerlendirildi. Doku ve sürüntü örneklerinde, nükleik asit saflaştırmasını takiben gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi ile viral tanı ve tiplendirme çalışmaları yapıldı. Histopatolojik olarak 30 hastada (%88.2) İPV enfeksiyonu gösterildi. Bir hastada in-situ karsinom tespit edildi. Doku tiplendirmesi sonucunda 18 hastada (%52.9) İPV varlığı tespit edildi. Bunların 9'unda birden fazla İPV tipi ile enfeksiyon tespit edildi. Mikst enfeksiyon tespit edilen hastaların 6'sında İPV-16 varlığı gösterildi. Patolojik olarak İPV saptanmayan 4 hastanın birinde İPV-16 dışı tiplerle mikst enfeksiyon tespit edildi. İn-situ karsinom tanısı alan bir hastada İPV-16 ile mikst enfeksiyon tespit edildi. Altı hastanın (%17.6) üretral sürüntü örneğinde İPV enfeksiyonu tespit edildi. Bu 6 hastanın 4'ünün doku örneklerinde de İPV gösterildi. Genital kondilomu olan hastaların üretral sürüntülerinde İPV düşük oranda bulunmuştur. Genital ve üretral enfeksiyonlar farklı İPV tipleri ile olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human Papillomaviruses (HPV) can cause wide spectrum of diseases ranging from benign proliferative lesions to invasive epithelial cancers. About 30 different HPV types ?mostly type 6, 11, 16 and 18- are known to infect genital mucosa. Aim of this study was to diagnose HPV in tissue samples and urethral swabs obtained from male patients with urogenital warts, and to identify relationship between these lesions and oncogenic HPV types. Thirty four male patients applied to our clinics with a complaint of genital warts were included to this study. Mean age of patients was 34,9±9 years. Resection and cystourethroscopy were performed under general anesthesia for three patients with condylomatous lesions in distal urethra. Only resection was performed under local anesthesia for the others. Urethral cell-samples were taken by using sterile cotton-tipped sampling swabs from all patients. Tissue samples were sent for routine histopathologic examinations. Following nucleic acid purification, virological diagnosis and typing were performed by using real time PCR in the tissue samples and urethral swabs. 30 patients (88.2%) were shown to have HPV infection histopathologically. Carcinoma in-situ was diagnosed in one patient. HPV DNA was detected by PCR in tissue samples of 18 patients (52.9%). Mixt HPV infection was found in 9 of them. HPV-16 was detected in six patients with mixt infection. Mixt infection with non-HPV-16 types was detected in one of the four patients who were not shown to have HPV pathologically. Mixt infection with HPV-16 was detected in a patient with carcinoma in-situ. HPV DNA was identified in urethral swabs of 6 patients (17.6%). HPV was shown in tissue samples of 4 of them. HPV detection rate was found to be low in urethral swabs of patients with genital condyloma. Genital and urethral infections can ocur with different types of HPV.