Ürogenital sistem enfeksiyonlarında serum immunoglobulinlerinin değeri
  1. Tez No: 6083
  2. Yazar: NURİ DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
-21- ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na Mart 1988 - Şubat 1989 tarihleri arasında çeşitli üriner yakınmalarla başvuran ve urogenital enfeksiyon tanısı konan 78 kişi hasta grubu, hiç bir enfeksiyon hastalığı tespit edilmeyen 51 kişi ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Hasta ve kontrol gruplarının serum Ig A, Ig G ve Ig M düzeyleri tek yönlü ışınsal yaydım yöntemi (RID : Radioimmuno diffusion) ile ölçülmüştür. Ig A düzeyi hasta grubunda 176.29 +23.78mg/dl kontrol grubunda 174.08+35.50 mg/dl, Ig G düzeyi hasta grubunda 843.44 ^ 109.61 mg/dl kontrol grubunda 954.83 T- 149.87 mg/dl, Ig M düzeyi ise hasta grubunda 142.35 + 28.62 mg/dl kontrol grubunda 134.72 +" 30.48 mg/ di olarak bulunmuştur. Hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki Ig A, Ig G ve Ig M düzeyleri ortalamaları arasındaki farkın, her üç Ig için de önemsiz (P/>0.05) olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar literatürdeki bazı bulgularla çelişki gösterirken diğerleriyle uygunluk göstermektedir. Bu farklılığa Ig'lerin değişken yapılar göstermesi ve urogenital sistem dışı hastalıklarından da Ig'lerin etkilenip düzeylerinin değişebilmesinin sebep olduğu ka naatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-22- SUMMARY This study has been carried out in Urological Department of Gazi University, Medical Faculty during March 1988 and February 1989. Ig A, Ig G and Ig M levels were evaluated in 78 patients who were examined in our department due to various Urogenital Tract infections as well as in 5 1 patients as a control group who have no Genito- urinary infections. The levels of all inmiinoglobulins were calculated by Radio- immüno Diffusion (RID) technic. In patient's group which consists of 78 patient., Ig A, Ig G and Ig M levels were found, 176. 29 + 23.78 mg/dl, 843.44 T 109.61 mg/dl, 142.35 T 28.62 mg/dl respec tively. The same values for Ig A, Ig G and Ig M in the control group were, 174.08 ^f35.50 mg/dl, 954.83 + 149.87 mg/dl, 134.72 + 30.48 mg/dl respectively. When these results were compared, no significant difference were observed between the 2 groups (P>0.05). Although our findings have shown correlation with other literature on this special subject, there were some reports which were in contrast with our findings. This is because, immunoglobulins have shown variable structures and can be elevated due to various diseases other then Urological disorders.