Periferik vasküler malformasyonlarda embolizasyon ve skleroterapinin etkinliği
Utility of embolization/sclerotheraphy in peripheral vacular malformations
- Tez No: 243047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ERHAN ÇİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Vasküler malformasyon (VM) lezyonlarının tedavisindeembolizasyon ve skleroterapinin etkinliği araştırıldı. Bu retrospektif çalışmayaMart 2003 ile Ocak 2009 tarihleri arasında periferik VM lezyonu bulunan,Vasküler ve Girişimsel Radyoloji ünitesinde perkütan yolla endovaskülerembolizasyon ya da skleroterapi tedavisi yapılmış 40 olgu dahil edildi. Olgularınortalama yaşı 28 yıl idi. Kırk olguda toplam 40 VM lezyonu mevcuttu; lezyonların15'i üst ekstremitede, 13'ü alt ekstremitede, 7'si gövdede, 5'i ise pelviste yerleşimgöstermekteydi. Lezyonların 22'si yüksek, 18'i ise düşük akımlıydı. 40 olguyatoplam 84 seansta (olgu başına ortalama 2.1 seans) embolizasyon veyaskleroterapi işlemi uygulandı. 22 yüksek akımlı lezyona toplamda 52 seans(lezyon başına 2.37 seans) işlem gerçekleştirildi. 10 yüksek akımlı lezyonayalnızca embolizasyon, 5 lezyona yalnızca saf alkol ile skleroterapi, 7 lezyona isekombine yaklaşımla embolizasyon ve skleroterapi yapıldı. Onsekiz düşük akımlıVM lezyonuna ise toplamda 32 seans (lezyon başına 1.8 seans) işlemgerçekleştirildi. 11 düşük akımlı lezyona yalnızca emboloterapi, 6 lezyonayalnızca skleroterapi, 1 lezyona ise kombine yaklaşımla embolizasyon veskleroterapi yapıldı. 16 olguda embolizasyon ve skleroterapi sonrasında cerrahirezeksiyon yapıldı. Cerrahi rezeksiyonlara bağlı majör komplikasyon görülmedi.Cerrahi uygulanmayan 24 olguda (7 embolizasyon, 11 skleroterapi, 6 kombineembolizasyon ve skleroterapi) lezyonlarında belirgin küçülme ve şikayetlerindebelirgin gerileme tespit edildi. 4 olguda erken dönemde embolizasyon bölgesinekomşu ciltte ülserasyon, 1 olguda ise siyatik sinir paralizi saptandı. Ciltülserasyonu gelişen olgularda tamamen düzelme gözlenirken, siyatik sinirparalizisi gelişen olguda 6 ay içerisinde bulgularda düzelme gelişti. Sonuç olarak,perkütan yaklaşımla embolizasyon ve skleroterapi VM lezyonlarının tedavisindeuygun hastalarda güvenilir ve etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Utility of embolization and sclerotherapy in treatmentof vascular malformations (VM) was investigated in this study. 40 patients withperipheral VM lesions, whom were treated via percutaneous endovascularembolization and sclerothreaphy in the vascular and interventional radiology unitbetween March 2003 and January 2009 were included in this retrospectivestudy.the mean age was 28-years. In 40 patients, there were 40 VM lesions, ofwhich 15were localized to upper extremity, 13 to lower extremity, 7 to axialbody, 5 to pelvis. 22 VM lesions were high flow, whereas 18 were low flow.Totally, 84 embolization/sclerotheraphy sessions were performed in treatment ofthese lesions (2.1 session per patient). For the 22 high flow VM lesions, 52treatment sessions were done (2.37 sessions per lesion). 10 high flow VM weretreated via embolization only, 5 via alcohol sclerotheraphy only, 7 via combinedembolization and sclerotheraphy. 18 low flow VM lesions were treated in a totalof 32 sessions (1.8 session per lesion). 11 low flow VM were treated byembolization only, 6 by sclerotheraphy only and 1 by combined approach. In 16patients, percutaneously treated lesions were excised at surgery without a majorcomplication such as bleeding etc. in 24 patients whom did not have surgery,lesions diminished in size significantly and complaints of these patients improved.In 4 patients skin ulcerations were identified, whereas in 1 patient sciatic nerveparalysis developed. However, skin ulcerations healed and sciatic paralysissymptoms improved in 6 month period. As a result, percutaneuous treatment ofperipheral VM lesions by embolization and sclerotheraphy is a safe and effectivemethod, provided that appropriate lesion classification and treatment agentselection are done.