Yeni tanı evre 1 esansiyel hipertansiyonu olan hastaların losartan ile tedavisinde CYP2C9 gen polimorfizminin antihipertansif yanıt üzerine etkilerin araştırılmas
Investigation for the effects of CYP2C9 genetic polymorphism on antihypertensive treatment response in patients taking losartan with stage 1 essential hypertension
  1. Tez No: 243046
  2. Yazar: FUNDA PEPEDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY SAİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Losartan, sitokrom P450 enzim sistemi tarafından metabolize edilen bir anti-hipertansif ilaçtır. Bu enzim sisteminin bir üyesi olan CYP2C9'un genetik polimorfizminin losartanın aktif metaboliti olan E-3174'e dönüşümünü azalttığı bilinmektedir. Ancak, polimorfik bireylerde anti-hipertansif tedavi yanıtının nasıl etkilendiği henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, anti-hipertansif ilaç olarak losartan kullanan hipertansif hastalarda CYP2C9 polimorfizminin tedavi yanıtı üzerine etkilerini araştırıldı.Araştırmaya yeni tanı almış, evre 1 esansiyel hipertansiyonu olan 74 hasta dahil edildi. Bu hastalara tedavi öncesi ve losartan başlandıktan 6 hafta sonra kan basıncı ölçümleri yapılarak elde edilen kan basıncı düşüşleri kaydedildi. Daha sonra hastalardan alınan serum örneklerinde CYP2C9 *2 ve *3 varyant alelleri için polimorfizm analizleri yapıldı ve polimorfik bireyler ile yabanıl tip (wild type) genotip taşıyıcıları (*1*1) anti-hipertansif tedavi yanıtı açısından karşılaştırıldı.Analizler sonunda, *1*2 genotipi için sistolik kan basıncındaki değişimin varyant alel aleyhine farklı olduğu görülürken (p=0.06), diyastolik kan basıncındaki değişimin istatiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. *1*3 genotipi içinse istatiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmadı. *2 ya da *3 varyant alellerinden herhangi birisini taşıyan hastalar birlikte değerlendirildiğinde ise sistolik kan basıncındaki değişimin varyant genotiplerde daha az olduğu görüldü ve aradaki fark istatiksel olarak anlamlılık sınırındaydı (p=0.07). Diyastolik kan basıncı içinse anlamlı fark bulunamadı (p=0.26).Sonuç olarak, bu çalışma ile CYP2C9 gen polimorfizminin losartan kullanan hastalarda tedavi yanıtını etkilediği gösterilmiştir. Ancak, araştırmaya dahil edilen vaka sayısının azlığı da göz önüne alınarak elde edilen verileri destekleyecek daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Losartan is an anti-hypertensive drug, which is metabolised by cytochrome P450 enzyme system. CYP2C9 is a member of this enzyme system and it is known that genetic polymorphism of CYP2C9 decreases the convertion of losartan to its active metabolite, E-3174. However, it is not clear if polymorphism affect the response to this anti-hypertensive agent or not. In this study, we investigated the possible effects of CYP2C9 polymorphism on response to treatment with losartan in a hypertensive group of patients.Seventy four patients newly diagnosed to have essential hypertension were included in the study. We recorded the blood pressures before and 6 weeks after the beginning of treatment with losartan. Then, genetic analysis for CYP2C9 polymorphism were performed in the serum samples. CYP2C9 *2 and *3 variant allelles were genotyped and polymorphic patients? treatment response were compared with the patients? who were carrying wild type genotype (*1*1).At the end of the analysis, we found that the change in systolic blood pressure was different between *1*2 and wild type genotype favoring wild type (p=0,06), while there was no significant difference considering the change in diastolic blood pressure. The results were not statistically significant for *1*3 genotype. When the patients carrying *2 or *3 variant allele were analysed together, the change in systolic blood pressure was again different favoring wild type genotype (p=0.07). There was no significant results for the change in diastolic blood pressure (p=0.26).As a result, this study suggests that genetic polymorphism of CYP2C9 affect the treatment response to losartan in hypertensive patients. Nevertheless, considering the small number of our study population, there is need for larger studies supporting our results.