Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde uzun süreli Video-EEG monitörizasyonu yapılan hastalarda nöbet ve epilepsi sendrom sınıflaması
Classification of epileptic seizures and epilepsy syndromes in patients who underwent long-term Video-EEG Monitoring at Hacettepe University Faculty of Medicine İhsan Doğramacı Childern's Hospital
  1. Tez No: 243048
  2. Yazar: SERDAR ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YALNIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Epilepsinin etyolojisi ve kliniği çok heterojendir; multipl etiyolojik faktörler sorumlu olabilir. Bu nedenle doğru tanı ve tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi, prognoz tayini için sınıflama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışma; hastanemizde izlenen epilepsi hastaları için bir veri tabanı oluşturmanın ilk basamağı olarak planlanmıştır. Ayrıca farklı sınıflama yöntemlerinin, çocukluk yaş grubu epilepsileri için, kullanılabilirlik ve işlevsellik açısından değerlendirmesi amaçlanmıştır. METOD: Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Video-EEG Monitörizasyon Ünitesinde (VEMÜ) Ağustos 2005-Aralık 2007 tarihleri arasında izlenen 320 hasta retrospektif olarak değerlendirildi; iktal kaydı olan 3 ay ile 18 yaş (ortalama 9,5 ± 4,7 yaş) arası 183 hasta çalışmaya alındı. Hastaların klinik ve etiyolojik bulgularının dökümü, nöbet ve epilepsi sendrom sınıflaması yapıldı. BULGULAR: Hastalarımızın ortalama 6 yıldır epilepsi tanısıyla takip edildiği, %88'inin politerapi aldığı, %33,3 motor, %55,2 mental gelişim basamaklarında gerilik olduğu, % 33,4'ünün epilepsi cerrahisi geçirdiği saptandı. ILAE 1981 nöbet sınıflamasına göre hastaların yaklaşık %82'si parsiyel nöbet, %18'i jeneralize nöbet geçirmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The etiology and clinical course of epilepsies are very heterogeneous; this has lead to attempts for classification of epilepsies in order to achieve accurate diagnosis and treatment approaches, and determine prognosis. We aimed to classify our epilepsy patients as an initial step to establish a pediatric epilepsy data base application; and review the advantages of classical and new classification systems. METHODS: 320 patients admitted to our Video-EEG Monitoring Unit between August 2005-December 2007 were reviewed retrospectively; 183 patients with ictal recordings, aged between 3 months-18 years (mean 9.5 ± 4,7 years), were studied. Clinical and etiological features were documented; patients were classified with respect to epileptic seizures and epilepy syndromes. RESULTS: The mean follow-up duration was ~6 years, 88% of patients were on politerapy regimen, 33.3% had motor retardation, 55.2% had mental retardation, 33.4% had undergone epilepsy surgery. According to ILAE 1981 Clinical and Electroencephalographic Classification of Epileptic Seizures, ~82% of our patients were classified as having partial seizures and ~18% were classified as having generalized seizures.