Mekanik ventilasyon desteği gerektiren kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmelerinde prokalsitoninin bakteriyel infeksiyon varlığını belirlemedeki yeri ve prognostik önemi
The role and prognostic importance of procalcitonin in identification of bacterial infections in chronic obstructive pulmonary disease exacerbations requiring mechanical ventilation
  1. Tez No: 243051
  2. Yazar: BEGÜM ERGAN ARSAVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY A. ŞAHİN, PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Alt solunum yolu infeksiyonlarında bakteriyel infeksiyon varlığını değerlendirmek için prokalsitonin (PCT) bir belirleyici olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada PCT'nin mekanik ventilasyon (MV) desteği gerektiren kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmelerinde bakteriyel infeksiyonu belirlemedeki yerinin ve mortalite açısından prognostik öneminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 63 MV desteği gerektiren alevlenme (26 kadın/37 erkek, ortanca yaş 71,0 yıl) çalışmaya alınmıştır. On altı alevlenmede solunum yolu kültür pozitifliği saptanmıştır. Yoğun bakım ünitesinde kabul esnasındaki PCT değeri kültür üremesi olmayan hastalarda üreme olan hastalara göre düşük saptanmıştır (0,18 ve 0,41 ng/ml; p=0,076). Ortanca 3.günde görülen takip PCT değerinin üreme olmayan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük kaldığı gözlenmiştir (0,18 ve 0,52 ng/ml; p=0,012). Kültür pozitifliğini tahmin etmede en uygun kabul PCT eşik değerinin 0,25 ng/ml olduğu saptanmıştır (hassasiyet: %63, özgüllük %67). Bu eşik değerde testin negatif prediktif değeri %80 olarak bulunmuştur. Takip PCT düzeyinin de ?0,25 ng/ml saptanması durumunda ise testin negatif prediktif değerinin %89'a çıktığı gözlenmiştir. Hastane mortalitesi değerlendirildiğinde ölen hastalarda kabuldeki ortanca PCT değerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu (0,66 ve 0,17 ng/ml, p=0,014) gözlenmiştir. Lojistik regresyon analizi ile mortalite üzerine etkisi olan diğer değişkenler de göz önüne alındığında kabul PCT seviyesinde her 1 ng/ml artışın hastane mortalitesini 1,85 (%95 güvenlik aralığı 1,07-3,19; p=0,026) kat arttırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada MV desteği gerektiren KOAH alevlenmelerinde kabul PCT değerinin hastane mortalitesini gösteren prognostik bir faktör oluğu gösterilmiştir. Ayrıca kabulde ve izlem sırasında gönderilen takip PCT değerlerinin ?0,25 ng/ml'in altında kalmasının solunum yolu örneklerinde kültür negatifliğini gösteren bir belirleyici olabileceği ortaya konulmuştur. Bu bulgu, prospektif çalışmalar ile desteklendiği takdirde, KOAH alevlenmelerinde antibiyotik tedavisinin erken dönemde kesilmesi kararında PCT düzeylerinin önemli bir rol oynabileceği ihtimalini gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Procalcitonin (PCT) is being used as a marker of bacterial infections in lower respiratory tract infections. In this study, our aim was to determine the role of PCT in identifying the presence of bacterial infections and estimating mortality in patients admitted with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbations requiring mechanical ventilation (MV). We studied a total of 63 admissions (26 female/37 male, median age 71.0 years). Bacterial growth was detected in cultures obtained from the respiratory tract in 16 of these admissions. Admission PCT levels were lower in patients with no culture growth when compared to patients with positive bacterial growth (0.18 vs. 0.41 ng/ml; p=0.076). The follow-up PCT levels, obtained at a median of 3 days after admission, were significantly higher in culture positive patients (0.18 vs. 0.52 ng/ml; p=0.012). The optimal admission PCT threshold was 0.25 ng/ml for differentiating patients with and without any bacterial culture growth (sensitivity 63%, specificity 67%). At this threshold, the negative predictive value was 80%. The negative predictive value increased to 89% when both the admission and follow-up PCT levels remained ?0.25 ng/ml. Admission PCT levels were significantly higher in patients who died during hospitalization (0.66 vs. 0.17 ng/ml; p=0.014). This association between hospital mortality and serum PCT level remained significant in the multivariate analysis, which was adjusted for other confounders related with hospital mortality; for every 1 ng/ml increase in PCT level, the hospital mortality increased by a factor of 1.85 (95% confidence interval 1.07-3.19; p=0.026). In conclusion, this study shows that admission PCT level has a prognostic importance in estimating hospital mortality in patients with COPD exacerbations requiring MV. In addition, a PCT level of ?0.25 ng/ml at the time of admission and follow-up, is suggestive for the absence of any bacterial growth in cultures obtained from the respiratory tract. This finding, if replicated in prospective studies, highlights a potential role for serum PCT level, in decision algorithms for early cessation of antibiotic treatment in patients with COPD exacerbations.